Spójrz na świat oczami dziecka – Akademia Zdrowego Rozwoju 2005

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak spostrzegałabyś świat, gdybyś miała niewiele ponad rok i tylko kilkadziesiąt centymetrów wzrostu? Instytut Pampers, organizator Akademii Zdrowego Rozwoju, przygotował specjalny domek, w którym rodzice będą mieli szansę przenieść się w świat dziecka. Spojrzenie na świat z perspektywy malucha będzie pomocne w rozumieniu jego potrzeb oraz w prawidłowym wspieraniu jego rozwoju ruchowego i poznawczego.

Spójrz na świat z perspektywy małego dziecka i wyobraź sobie, że dopiero niedawno nauczyłaś się chodzić. Chwiejnym krokiem dotarłaś do fotela i pokonując ogromną wysokość wspięłaś się na niego. Obok na stole stoi kubek, który ktoś z domowników zostawił. Taki ciekawy, kolorowy przedmiot nie może umknąć Twojej uwadze. Sięgasz po niego i z trudem bierzesz w małą rączkę. Ponieważ kubek jest bardzo ciężki, musisz przytrzymać go drugą rączką. Od tego momentu będziesz wiedziała, że podniesienie tego przedmiotu wymaga użycia dwóch rączek.

---REKLAMA ---

Prawidłowe definiowanie i rozumienie zmieniających się potrzeb małego dziecka jest bardzo ważnym elementem w codziennej opiece i wychowywaniu malucha. Decyzje podejmowane przez rodziców przy wyborze wyposażenia pokoju, zabawek, czy ubranek mają wpływ na rozwój ruchowy i umysłowy dziecka. Eksperci Instytutu Pampers zalecają, aby komponując otoczenie malucha pamiętać o odpowiedniej stymulacji jego rozwoju. Pokój pomalowany w wyraziste kolory i wzory, zabawki wydające dźwięki zachęcą dziecko do zdobywania nowych doświadczeń i podejmowania kolejnych wyzwań na poszczególnych etapach rozwoju dziecka.

Podczas tegorocznej Akademii Zdrowego Rozwoju eksperci Instytutu Pampers podzielą się z rodzicami wyjątkową wiedzą na temat rozwoju dziecka. Drzwi specjalnie przygotowanego domku, w którym mamy doświadczą jak spostrzegają świat maluchy, zostaną pierwszy raz otwarte 12 sierpnia w Warszawie. Przez kolejne 42 dni domek zawita do 21 miast w całej Polsce (harmonogram na dole). Mamy będą mogły odwiedzać go w godz. od 11.00 do 18.00. Wszelkie informacje o Akademii Zdrowego Rozwoju dostępne są też pod specjalnie uruchomionym numerem infolinii 0 800 120 329 (czynna w dni robocze od 9.00 do 16.00, w okresie od 3 sierpnia do 30 września) oraz na stronie www.pampers.pl. Codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 16.00 czynna jest również infolinia Instytutu Pampers, pod którą dyżurują eksperci (0 800 120 304).

Domek Akademii Zdrowego Rozwoju został tak zaprojektowany, aby rodzice doświadczyli jak dziecko spostrzega otaczający je świat. Wszystkie meble, zabawki, czy przedmioty codziennego użytku, zostały wykonane w proporcjach odpowiadających perspektywie dziecka. Przez chwilę rodzice zmierzą się z problemami, z którymi na co dzień muszą borykać się maluchy.

Podróż po domku Akademii Zdrowego Rozwoju zaczyna się na kilka tygodni przed narodzinami dziecka. Już na tym etapie rozwoju dziecko zaczyna aktywnie wykorzystywać zmysły słuchu, smaku i wzroku. W domku Akademii, przez specjalnie przygotowane słuchawki, mamy będą mogły posłuchać dźwięków, jakie docierają do dziecka w okresie życia płodowego. Eksperci Instytutu Pampers doradzą, jak wykorzystać zmysł słuchu do stymulowania rozwoju dziecka.

Drugi etap rozwoju to okres, w którym dziecko większość czasu spędza w pozycji leżącej i z tej perspektywy patrzy na otaczające je przedmioty i postacie. Dlatego w domku Akademii Zdrowego Rozwoju ustawione jest duże lóżko, w którym rodzice będą mogli się położyć. Spojrzenie przez wirtualne okulary pozwoli zobaczyć świat oczami noworodka i poznać jego odczucia.

Kolejny etap w życiu dziecka to czas, w którym niemowlę czyni olbrzymie postępy w rozwoju ruchowym. Już nigdy później rozwój dziecka w tym zakresie nie będzie tak intensywny. W tej części domku mamy będą mogły usiąść na specjalnie zaprojektowanych pufach, przez co doświadczą trudnej nauki siadania. Dodatkową atrakcją będzie zrozumienie, czym jest nauka raczkowania, wspinania się i stawiania pierwszych kroków. Rodziców zaskoczy, jak trudna może być wspinaczka na fotel albo jak bardzo potrzebne są przy nauce chodzenia ręce rodzica.

Następne miejsce w domku Akademii Zdrowego Rozwoju przedstawia świat dziecka pomiędzy pierwszym, a drugim rokiem życia. Jest to etap eksperymentowania, podczas którego dziecko uczy się głównie przez doświadczenie. Eksperci Instytutu Pampers zadbali, aby odwiedzające domek mamy doświadczyły trudności, na jakie napotyka dziecko w tym wieku. Mama siadając przy stole będzie mogła na własnej skórze przekonać się, jak trudnym zadaniem dla dwulatka jest samodzielne jedzenie, czy zakładanie ubranka, jak również pierwsza przygoda z kartką i kredką.

W domku Akademii Zdrowego Rozwoju lekarz pediatra Instytutu Pampers odpowie na pytania mam związane z rozwojem ruchowym i umysłowym dzieci. Będzie też można skorzystać z praktycznych porad, jak stymulować rozwój dziecka, zachęcić je do poznawania świata i zdobywania nowych umiejętności. Pielęgniarki współpracujące z Instytutem Pampers rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowej pielęgnacji maluchów.

W trakcie Akademii Zdrowego Rozwoju odbędzie się kolejna edycja badania „Jak Być Mamą w Polsce”. Z przeprowadzonych w poprzednich latach ankiet wynika, że aż 98% mam oceniło edukacyjną akcję Instytutu Pampres jako bardzo potrzebną lub potrzebną. Mamy bardzo ceniły sobie, że w trakcie spotkań w domku Akademii mogły zadać ekspertom wiele pytań, które nurtują je w codziennej opiece i wychowywaniu dziecka. Istotnym elementem okazał się przygotowany w domku specjalny kącik zabaw, w którym dzieci bawiły się pod okiem pielęgniarek współpracujących z Instytutem Pampers.

Akademia Zdrowego Rozwoju to największa akcja edukacyjna przygotowywana przez Instytut Pampers. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród mam. Podczas ostatniej akcji, przeprowadzonej w 2003 roku, domek odwiedziło ponad 43 tys. gości.

Partnerami przygotowanej przez Instytut Pampers Akademii Zdrowego Rozwoju są miesięcznik „Mamo to Ja”, sieć sklepów Carrefour oraz firma Mattel – producent zabawek Fisher Price®.

Harmonogram trasy domku Akademii Zdrowego Rozwoju

 1. 12-14.08 – Warszawa – Park Agrykola u podnóża Zamku Ujazdowskiego
 2. 15.08 – Radom – Plac Jagielloński
 3. 16-17.08 – Lublin – Plac Zamkowy
 4. 18.08 – Tarnów – Parking przed Carrefour
 5. 19-21.08 – Kraków – Błonie naprzeciwko Parku Jordana
 6. 22-23.08 – Gliwice – Plac Krakowski
 7. 24-25.08 – Chorzów – Park Chorzowski przy wejściu do ZOO
 8. 26-27.08 – Częstochowa – Promenada Czesława Niemena
 9. 28-29.08 – Opole – Plac Kopernika
 10. 30-31.08 – Wrocław – Wyspa Bielarska
 11. 1-2.09 – Zielona Góra – Parking przed Carrefour
 12. 3-4.09 – Gorzów Wlkp – Park Róż ul. Sikorskiego
 13. 5-6.09 – Szczecin – Jasne Błonia
 14. 7-8.09 – Koszalin – Rynek Staromiejski
 15. 9-10.09 – Słupsk – Dziedziniec przy Ratuszu
 16. 11-12.09 – Gdańsk – plac przy ul. Jana Pawła II dawny pas startowy
 17. 13-14.09 – Bydgoszcz – Stary Rynek
 18. 15.16.09 – Toruń – Rynek Nowomiejski
 19. 17-18.09 – Poznań – Plac przy ul. Za Cytadelą
 20. 19-20.09 – Kalisz – Rynek Główny przy Ratuszu
 21. 21-22.09 – Łódź – parking przy ul. Piłsudskiego przy DH Central 2
REKLAMA