Haft – ultrakobiecy trend

Projektanci od kilku sezonów lansują kobiecość. Stąd powroty do magicznych lat 40tych, czy 50tych. Rezygnujemy coraz częściej z bojówek, na rzecz delikatnych spódniczek, czy spodni pokrytych bardzo często haftowanymi ornamentami.

Delikatne, czy bardzo wyraźne – hafty pojawiają się obecnie na bluzkach, spódnicach, spodniach i torbach. Prawdziwym królem tego i następnych sezonów będzie haftowany w rozmaity sposób jeans. Daje to pole do popisu nie tylko projektantom, ale i nam samym. Kobiety od lat uwielbiają ozdabiać swoje ubrania nadając im unikatowy charakter. Taką możliwość dają właśnie haftowane ornamenty. Zwykłe jeansy można zamienić w kreację prosto z paryskiego wybiegu. Starą sukienkę w cudo haute couture. Zwykłą szmacianą torebkę w nasze prywatne dziełko sztuki. Wystarczy tylko pomysłowość i…rzecz jasna trochę wiedzy teoretycznej.

Oto mały przewodnik po hafcie, który pozwoli każdej z nas wyczarować prawdziwe haftowane cuda i zadbać o wyszyte samemu czy kupione w sklepie haftowane ubrania.

Wybieramy materiał i nić

Hafty mogą powstawać praktycznie na każdym materiale, Inaczej haftuje się jednak wzory na jeansie inaczej na jedwabiu. Do każdej tkaniny zastosujemy także inny rodzaj nici. Już zdrowy rozsądek podpowiada, że mulina nie sprawdzi się na delikatnym jedwabiu.

Do delikatnych ubrań, cienkich tkanin (np. koszulowych) wybieramy delikatną nić poliestrową. Np. Isalon firmy Amann. Jest ona wytwarzana z miękkiego, połyskliwego poliestru bardzo odpornego na naprężenia. Co ważne znakomicie znosi częste prania i prasowanie. Jest to niezwykle ważne w przypadku haftu na odzieży. Nie ma on przecież prawa wyblaknąć, czy strzępić się.

Do mocniejszych i grubszych tkanin takich, jak jeans, len, czy grubsza bawełna, również wybieramy nić poliestrową, ale już nieco grubszą. Dobrym pomysłem będzie tu zastosowanie nici Isacord firmy Amann. Użycie takiej nici gwarantuje doskonałą wytrzymałość nawet przy znacznych naprężeniach.

Gdy chcemy wyszywać na grubym materiale – takim, z jakiego uszyta jest część toreb, czy płaszcze – warto sięgnąć po grubą i bardzo wytrzymałą nić o wyglądzie metalicznym (np. Isamet firmy Amann. Tu jednak wyszywanie jest trudniejsze i warto zlecić je fachowcom, którzy wyszyją haft przy użyciu specjalnych maszyn i odpowiednio grubych igieł.

Za hafty na skórze i tym podobnych materiałach też lepiej nie zabierać się samej. Skórę haftuje się maszynowo przy użyciu specjalnych igieł z powiększonym uchem. Dobranie złej – za grubej igły jest ważne zresztą w każdym rodzaju haftu. Powinna być ona możliwie cienka, aby uniknąć nadmiernego i nieestetycznego dziurawienia materiału.

Ważne rady

Technik haftu jest wiele, podobnie jak wiele jest efektów, które chcemy osiągnąć. W każdym jednak przypadku – czy haftujemy ręcznie, czy maszynowo podstawą jest równe rozłożenie materiału lub kawałka odzieży. W praktyce nieocenione są zalety ramy, lub obręczy na której mocujemy materiał. Należy również zadbać o należyte naprężenie materiału- jest ono tak ważne, dlatego, że haft powinien być lekko podniesiony w stosunku do materiału. Fachowcy stosują w celu „podnoszenia” haftu rozmaite podkłady – np. z polaru, lub folii. Podkład nie ratuje jednak przed zapadnięciem się haftu, jeśli materiał nie jest dobrze naciągnięty

Jak dbać o haftowane ubrania

Niezależnie od tego, czy haftujemy same, czy kupujemy lub zamawiamy ubranie z haftowanym ornamentem – warto zadbać o to, aby zła konserwacja nie zepsuła natychmiast całego efektu. Użycie dobrych nici (np. takich jak wspomniane nici Amann – których zresztą używają chętnie najwięksi światowi producenci) znakomicie sprawdza się w praniu. Nawet, jeśli pierzemy chemicznie, czy z użyciem wybielaczy i odplamiaczy. Warto jednak zapamiętać kilka wskazówek:

  • zawsze wybierać program prania zalecany przez producenta odzieży haftowanej, lub producenta nici;
  • zawsze prać ubrania z haftem kolorowym osobno;
  • bardzo dokładnie płukać;
  • zawsze prać całe ubranie, a nie tylko zapierać haftowane miejsce
  • nie wykręcać ubrania haftowanego – w ogóle unikać jakiegokolwiek tarcia mokrego haftu.

Tak pielęgnowane hafty będą długo utrzymywały kolor, nie postrzępią się, ani nie rozwarstwią.

Drugim problemem może być prasowanie: Przede wszystkim nie zaleca się bardzo wysokich temperatur. Dla szczególnie dbających o haftowane stroje zaleca się trik, którym posługują się profesjonalni hafciarze: prasowanie po lewej stronie między dwiema cienkimi ściereczkami, lub chusteczkami.

Na wszelki wypadek prasując pierwszy raz haftowany strój warto zrobić próbę. Dobre nici – takie jak wspomniane wcześniej, raczej nie sprawią nam niespodzianki, ale bywa, ze kupując haftowany strój nie wiemy, czy producent sięgnął po nici najwyższej jakości.

Zadbany i dobrze wykonany haft będzie ozdobą każdego stroju. Doda mu wdzięku i unikalności. Przez haftowane ozdoby wyrazimy nasze umiłowanie orientalnych motywów, zachwyt pięknem kwiatów, czy nawet przekażemy innym nasze gusta muzyczne. Jeżeli zaś nie chcemy bawić się w hafciarki również nie musimy rezygnować z haftowanych ozdób. Dzisiejsza moda im sprzyja.

Więcej informacji udziela:

Olga Horodecka

————————————-

PR – PROMEDIA

ul. Stępińska 22/30

00-739 Warszawa

tel. (022) 559 39 74

fax (022) 559 39 62

www.promedia.biz.pl

[email protected]

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments