In vitro – na czym polega i jaki jest koszt zabiegu?

Wiele par w wieku rozrodczym boryka się z niepłodnością, która prowadzi do problemów z poczęciem dziecka. Nie należy się jednak załamywać i tracić nadziei, ponieważ niepłodność można leczyć. Z pomocą przychodzą metody wspomaganego rozrodu np. zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, dzięki któremu zwiększają się szanse na spełnienie marzeń o upragnionej ciąży. Postaramy się wyjaśnić, jak procedura in vitro przebiega i ile kosztuje tego typu zabieg.

In vitro – co to jest? 

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego IVF (ang. in vitro fertilization) to jedna z metod leczenia niepłodności. Najprościej ujmując polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem poza układem rozrodczym kobiety. Proces ten odbywa się w specjalnych warunkach laboratoryjnych, dlatego też niezbędna jest całościowa opieka medyczna, jaką może zapewnić dobra klinika leczenia niepłodności. Na in vitro decydują się pary mające trudności z poczęciem dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy inne metody leczenia niepłodności zawodzą i nie dają oczekiwanych efektów np. leczenie farmakologiczne, zabiegowe, czy też inseminacja domaciczna (IUI). W Polsce z in vitro mogą skorzystać małżeństwa, a także pary heteroseksualne, które pozostają w związkach partnerskich. 

In vitro- wskazania

Wskazaniem do procedury in vitro jest wiele przyczyn niepłodności. W przypadku kobiet są to m.in.

  • endometrioza,
  • trwałe uszkodzenie lub brak jajowodów,
  • niedrożność jajowodów,
  • brak owulacji,
  • zrosty wewnątrzmaciczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • starania się o dziecko w późniejszym wieku.

In vitro może być również podyktowane czynnikiem męskim, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nieprawidłowymi parametrami nasienia, czy też uszkodzeniami jąder. Poza tym nie zawsze można określić przyczyny utrudniające parze uzyskanie ciąży. W takim przypadku mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej o niewyjaśnionej przyczynie.

In vitro – kwalifikacja

Zanim jednak para podejdzie do in vitro musi być zakwalifikowana do procedury. W tym celu lekarz uważnie analizuje historię medyczną kobiety i mężczyzny m.in. przeprowadza szczegółowy wywiad, przygląda się wcześniejszym wynikom badań i o ile jest to niezbędne zleca wykonanie rozszerzonej diagnostyki. Gdy para zostanie już zakwalifikowana do in vitro musi również wykonać obowiązkowe badania w tym wirusologiczne, oznaczenie grupy krwi, czy też dodatkowo cytologii i biocenozy pochwy w przypadku pacjentek.

In vitro – na czym polega procedura?    

Procedura in vitro składa się z kilku etapów. Rozpoczyna się od stymulacja hormonalnej przy pomocy odpowiednich leków, które mają na celu pobudzić jajniki do uzyskania większej ilości komórek jajowych. W tym czasie pacjentka jest pod stałą opieką lekarza. Następnie wykonywana jest punkcja jajników, czyli pobranie komórek jajowych w znieczuleniu ogólnym, które są później zapładniane odpowiednio wcześniej przygotowanym nasieniem. Kolejny krok to hodowla zarodków odbywająca się w warunkach laboratoryjnych pod nadzorem embriologów. Ostatnim etapem procedury jest transfer zarodka do jamy macicy. Ma on miejsce zazwyczaj 2,3 lub 5 dni po punkcji. Nietransferowane zarodki są natomiast zamrażane.

In vitro – cena

Cena in vitro jest zależna od kilku czynników, takich jak chociażby sytuacja kliniczna pacjentów, ilość wymaganych badań laboratoryjnych, czy też wykonywanych dodatkowych procedur embriologicznych. Duże znaczenie ma ponadto liczba i rodzaj zastosowanych leków do stymulacji. Warto przy tym dodać, że istnieje możliwość skorzystania z refundacji, obejmującej niektóre preparaty. Trzeba przy tym spełnić odpowiednie warunki dotyczące m.in. wieku kobiety oraz poziomu AMH lub FSH. Kalkulując zatem całościowy koszt in vitro należy uwzględnić nie tylko sam zabieg, punkcję, procedury embriologiczne i transfer, które stanowią tylko część leczenia, ale również wizyty, niezbędne badania i leki.

In vitro- gdzie wykonać?  

Wyspecjalizowanym miejscem, w którym można podejść do procedury in vitro, jest Klinika Bocian z placówkami w Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Poznaniu i Białymstoku, gdzie codziennie wykwalifikowani specjaliści, lekarze, embriolodzy, położne pomagają pacjentom w spełnianiu marzeń o posiadaniu potomstwa. Ośrodek jest wyposażony w komfortowe gabinety oraz nowoczesny sprzęt laboratoryjny.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments