Ile zarabiają nauczyciele w Polsce w zależności od kierunku kształcenia?

Nauczyciel to prawdopodobnie jeden z najważniejszych zawodów na świecie, który każdy kraj powinien umieć właściwie docenić. To profesjonalista, który szkoli najwięcej ekspertów, co ma niezaprzeczalnie duże znaczenie dla społeczeństwa.

Wynagrodzenie nauczyciela może się jednak znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Na pensje mogą wpływać szkolenia, poziom kształcenia, na którym nauczyciele oferują swoje usługi, a także osiągnięcia lub doświadczenie zawodowe na przestrzeni lat.

--- REKLAMA ---

Zweryfikuj swoje CV nauczyciela, aby dostać pracę, aby otrzymać lepsze możliwości zarobkowe.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce w zależności od poziomu, na którym kształci?

Cóż, należy zauważyć, że w zależności od poziomu nauczania, w którym nauczyciel pracuje lub przedmiotu którego uczy, nauczyciel może zarabiać więcej lub mniej.

W niektórych krajach uważa się bowiem, że inwestowanie powinno odbywać się na poziomie studiów licencjackich i podyplomowych. Natomiast w innych państwach uważa się, że największe inwestycje edukacyjne powinny być dokonywane na najwcześniejszych poziomach, gdzie dziecko ma znacznie większą zdolność wchłaniania wiedzy.

Taka jest jednak rzeczywistość w Polsce, jeśli chodzi o wynagrodzenia:

Szkoła podstawowa

Według Wynagrodzenia.pl średnie wynagrodzenie nauczyciela pracującego w szkole podstawowej w Polsce wynosi 4.260 zł brutto, oczywiście w skali miesiąca. Minimalne wynagrodzenie nauczyciela szkoły podstawowej wynosi 3 530 zł, a maksymalne 5 280 zł miesięcznie.

Należy zaznaczyć, że wynagrodzenia te dotyczą wszystkich poziomów szkolnictwa podstawowego, w tym przedszkolnego. Oczywiście wynagrodzenia będą zależały nie tylko od instytucji jako takich, ale także od poziomu wykształcenia lub wiedzy nauczyciela.

Szkolnictwo średnie

Nauczyciel szkoły średniej w Polsce ma pensję od 2.000 do 5.000 złotych. Oczywiście zależy to również od instytucji i statusu nauczyciela, tzn. od tego czy jest on zatrudniony na etat, pełni rolę stażysty, czy jest dyplomowany oraz czy będzie pracował w placówce publicznej czy prywatnej.

Średnie wynagrodzenie waha się jednak w granicach 3.500 złotych. Informacje te zostały przedstawione na forum Allans.

Edukacja uniwersytecka

Nauczyciele kształcący na poziomie uniwersyteckim zarabiają średnio 9 270 złotych według portalu Wynagrodzenia.pl. W przypadku najniżej opłacanych nauczycieli w tej kategorii mówimy o wynagrodzeniu w wysokości 7 400 złotych, a najlepiej opłacani mogą osiągnąć kwoty rzędu 11 580 złotych miesięcznie.

Ten rodzaj pracy daje z kolei pewne szczególne korzyści. Zalicza się do nich elastyczność czasu pracy, możliwość posiadania laptopa do użytku prywatnego, a nawet możliwość pracy zdalnej.

Wynagrodzenia te dotyczą również nauczycieli studiów podyplomowych. Oczywiście pensje tych nauczycieli będą najwyższe, od średniej miesięcznej pensji do maksymalnie 11.580 złotych.

Biorąc pod uwagę dane uzyskane dla każdego z poziomów, można uznać, że w Polsce najbardziej ceni się szkolnictwo wyższe, uniwersyteckie. Zatrudnienie na poziomie akademickim gwarantuje wyższe wynagrodzenie, no i oczywiście związane jest z wyższym poziomem wiedzy i wyszkolenia nauczyciela.

Jak poprawić swoje CV jako nauczyciel w Polsce?

W Polsce ceni się wykształcenie nauczyciela: im większe wykształcenie, tym bardziej wartościowy i pożądany będzie w różnych instytucjach w kraju.

Jednym z największych zalet CV nauczyciela jest to, że sprawi, że znalezienie pracy będzie łatwiejsze. W Polsce naprawdę atrakcyjne są dyplomy ukończenia studiów wyższych, zwłaszcza jeśli są to studia wyższe niż podyplomowe. Innymi słowy, im więcej ukończonych studiów podyplomowych, magisterskich lub doktoranckich, tym wyższe będą przewidywane zarobki.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest liczba lat doświadczenia, jakie nauczyciel posiada w swojej praktyce zawodowej. Zatem im więcej lat nauczania, czy to w różnych instytucjach, czy w jednej, tym CV będzie bardziej atrakcyjne.

Oczywiście wartość CV zwiększają także informacje takie, jak: instytucja, którą nauczyciel ukończył, jej prestiż, informacja czy ukończył studia z wyróżnieniem oraz szkoły, w których pracował.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments