Ile zarabia asystentka stomatologiczna w Niemczech i innych krajach UE?

Materiał zewnętrzny

Asystentka stomatologiczna w Niemczech, Norwegii oraz Hiszpanii otrzymuje o wiele większe wynagrodzenie niż w Polsce. Z tego powodu wiele osób, które zdobyły wykształcenie w kraju, decyduje się na wyjazd. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia asystentka stomatologiczna za granicą. 

Ile zarabia asystentka stomatologiczna za granicą a ile w Polsce?

Na zarobki asystentki stomatologicznej w Polsce wpływa wiele różnych czynników – przede wszystkim wykształcenie, doświadczenie zawodowe, miejsce i miasto pracy. Asystentka, która pracuje w przychodni w niewielkim mieście, będzie zarabiała mniej od tej zatrudnionej w prywatnej klinice w Warszawie. Średnie wynagrodzenie osoby na tym stanowisku wynosi 3,2 tys. złotych brutto, czyli około 2,3 tys. złotych na rękę. Najlepiej wynagradzane asystentki mogą liczyć na pensje przekraczające 4 tys. złotych brutto. Z kolei pracownice z małych miast otrzymują zazwyczaj najniższą krajową, czyli 2,8 tys. złotych brutto. Tymczasem na południu, północy i zachodzie Europy, zarobki osób na tym stanowisku sięgają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Z tego powodu wielu absolwentów kierunku asystentka stomatologiczna w szkole w Białymstoku, decyduje się na wyjazd.

Ile zarabia asystentka stomatologiczna w Niemczech?

Zarobki asystentki stomatologicznej w Niemczech w głównej mierze zależą od jej kwalifikacji i stażu. Osoby początkujące na tym stanowisku mogą liczyć średnio na 2 tys. euro miesięcznie, czyli około 9 tys. złotych. Pensja rośnie w miarę zdobywania doświadczenia – osoby z kilkuletnim stażem są w stanie zarobić nawet 3,6 tys. euro, a więc około 16,2 tys. złotych. To, ile zarabia asystentka stomatologiczna w Niemczech, zależy również od miasta. Asystentka w Berlinie, Monachium czy Kolonii otrzymuje średnio około 3 tys. euro miesięcznie, czyli 13,5 tys. złotych. Pracownice w Niemczech otrzymują również premie w wysokości 500-600 euro (2,2-2,7 tys. złotych). 

Asystentka stomatologiczna za granicą – zarobki

Niemcy nie są jedynym państwem, w którym pensje asystentek stomatologicznych wynoszą kilka- kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Na dobre zarobki mogą  również te osoby, które zdecydowały się wyjechać na północ lub południe Europy, czyli do Norwegii i Hiszpanii.

Ile zarabia asystentka stomatologiczna w Norwegii?

Drugim po Niemczech najpopularniejszym kierunkiem emigracji asystentek stomatologicznych jest Norwegia. Pracownica z doświadczeniem wynoszącym od roku do 3 lat, może zarobić około 21 tys. koron norweskich miesięcznie, czyli 9,3 tys. złotych. Asystentka ze stażem przekraczającym 8 lat, otrzymuje nawet 35 tys. koron norweskich, czyli około 16 tys. złotych brutto. Z kolei średnie wynagrodzenie na tym stanowisku sięga mniej więcej 28 tys. koron (12,4 tys. złotych). Asystentka stomatologiczna w Norwegii może również liczyć na premie do pensji wynoszące 5-5,5 tys. koron (2,2-2,4 tys. złotych).

Ile zarabia asystentka stomatologiczna w Hiszpanii?

Polska asystentka stomatologiczna może również rozwijać swoją karierę zawodową na południu Europy. W Hiszpanii jej zarobki wynoszą średnio 1750 euro miesięcznie, czyli 7,9 tys. złotych. Osoba początkująca na tym stanowisku może z kolei otrzymać 1250 euro, a zatem 5,6 tys. złotych. Asystentki starsze stażem, z doświadczeniem powyżej 8 lat, zarabiają średnio 2100 euro, co odpowiada około 9,5 tysiącom złotych. Ich premia wynosi od 300 do 350 euro (1,3-1,5 tys. złotych). 

5 1 vote
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments