Ile trwa ciąża u psa? To warto wiedzieć

Materiał zewnętrzny

Jesteś właścicielem suczki i zastanawiasz się, ile trwa ciąża u psa? Rozmnażanie u psów przebiega zupełnie inaczej niż u ludzi i warto o tym pamiętać, by odpowiednio zająć się swoim pupilem i zadbać o wszystkie potrzeby suczki w czasie ciąży. 

1. Ile trwa ciąża u psa i jak ją rozpoznać?

2. Co warto wiedzieć na temat ciąży psa?

Psia ciąża bywa trudna do rozpoznania, szczególnie, że początkowo przebiega zupełnie bezobjawowo. Wielu właścicieli nie radzi sobie i nie wie, jak zadbać o sunię w tym trudnym dla niej czasie. Pierwszy krokiem jest właściwe rozpoznanie ciąży. Jak to zrobić? O czym warto wiedzieć, jeśli nasza sunia jest ciężarna?

1. Ile trwa ciąża u psa i jak ją rozpoznać?

Proces ciąży u psa – od zapłodnienia aż po poród – trwa stosunkowo krótko, zdecydowanie krócej, niż u człowieka. Mówimy w tym przypadku o okresie od 58 do 63 dni, czyli ok. dwóch miesiącach. To bardzo mało czasu, tym bardziej właściciel suni musi się mocno zmobilizować, by odpowiednio wcześnie i prawidłowo rozpoznać ciążę zwierzaka.

Prawdopodobnie na początku nie rozpoznasz, że sunia jest w ciąży i nie ma w tym nic dziwnego. Odmienny stan u psa staje się widoczny dopiero w drugim trymestrze. Jeśli masz jakieś podejrzenia, zauważasz np., że sunia jest bardziej osowiała, w celu postawienia diagnozy udaj się do lekarza weterynarii, który wykona badanie USG. W innym wypadku ciążę można potwierdzić dopiero wtedy, gdy brzuch suki zaczyna się powiększać, natomiast skutki nie tylko rosną, ale i zmieniają kolor. Co istotne (wielu właścicieli psów o tym nie wie), bardzo podobne objawy daje ciąża urojona.

Objawy ciąży urojonej mogą cię zaskoczyć. W tym przypadku sunia może nawet wić gniazdo albo „adoptować” konkretne przedmioty. Jeśli coś cię zaniepokoi w zachowaniu psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by rozwiać wątpliwości, ewentualnie uzyskać potwierdzenie ciąży. 

Warto podkreślić, że określenie dokładnego terminu porodu u psa jest trudne. Dlatego warto wykonać dodatkowe badania.

2. Co warto wiedzieć na temat ciąży psa?

Prawidłowy przebieg ciąży ma znaczenie nie tylko dla zdrowia suni, ale i szczeniąt, które mają pojawić się na świecie. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o pieska najlepiej, jak potrafisz.

Ciąża psa to czas, gdy należy wdrożyć odpowiednią dietę. Wybieraj karmy bogate w białko i niezbędne składniki odżywcze. Od piątego tygodnia ciąży zwiększaj porcje, ale rób to stopniowo, o mniej więcej dziesięć procent tygodniowo.

Wszystko, co potrzebne, by odpowiednio zadbać o sunię podczas ciąży, znajdziesz odwiedzając sklep Hubun.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments