Jeśli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną w swoim domu, jednym z najważniejszych pytań, jakie sobie zadajesz, jest: „ile kW powinna mieć instalacja fotowoltaiczna?„. Decyzja ta zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu, średnie zużycie energii, orientacja dachu i poziom nasłonecznienia. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i pomóc Ci wybrać właściwą moc instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Panele fotowoltaiczne, wykonane z półprzewodzącego krzemu odpowiadają za przekształcenie promieniowania słonecznego w prąd stały. Proces ten następuje, gdy foton trafia ogniwo i wprawia w ruch elektron. Prąd stały, który powstaje w ten sposób, nie trafia jednak do sieci elektrycznej. Dzięki falownikowi (inwerterowi) dochodzi do przekształcenia na prąd zmienny. Dopiero prąd zmienny trafia do sieci elektrycznej i do gospodarstwa domowego, w którym obecna jest instalacja fotowoltaiczna. Falownik poza tym, dba o bezpieczeństwo instalacji, odłączając ją od sieci w sytuacji, gdy zanika napięcie (np. wskutek awarii). Wielkość instalacji wpływa na rodzaj falownika. Instalacje przyłączane do sieci o mocy przekraczającej 3,68 kWp, wymagają falownika 3-fazowego, a instalacje poniżej tej wartości wyposażone mogą być w inwerter 1-fazowy.
Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?
W przypadku podjęcia decyzji o zainstalowaniu fotowoltaiki z pomocą profesjonalnej firmy możemy liczyć na audyt energetyczny. W Fiberlink Fotowoltaika pomagamy naszym klientom w doborze mocy instalacji do potrzeb, warto jednak wstępnie samodzielnie poznać swoje potrzeby w tym zakresie. Jak możemy to zrobić? Przede wszystkim sprawdzić rachunki za prąd z minionych 12 miesięcy. Zużycie energii elektrycznej waha się w zależności od pory roku, w związku z czym dane np. tylko z ostatnich trzech miesięcy mogą być nieprecyzyjne w kontekście mocy instalacji fotowoltaicznej. Rolą paneli jest zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego w jak najszerszym zakresie.
W Fiberlink Fotowoltaika ponadto bierzemy pod uwagę takie czynniki, jak położenie gospodarstwa domowego, orientację dachu i jego powierzchnię, która będzie nośnikiem instalacji. Istotny jest także poziom nasłonecznienia w regionie. Im więcej słońca, tym więcej energii może wyprodukować instalacja. W Polsce przyjmuje się, że 80% energii produkowanych jest od maja do września, wartość ta może się różnić w zależności od regionu. Warto jednak pamiętać, iż panele produkują energię również w pochmurne dni.
Jak założyć fotowoltaikę?
Decyzja o wykorzystaniu możliwości, jakie daje instalacja fotowoltaiczna, wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nie tylko w czysto technicznych kwestiach instalacyjnych, ale także będzie wsparciem w kwestii załatwiania formalności. Co to oznacza? Fotowoltaika może być dotowana z programów rządowych (np. “Mój Prąd” czy “Czyste Powietrze”), dzięki czemu sama inwestycja będzie tańsza. Co za tym idzie, jako klient Fiberlink Fotowoltaika szybciej odczujesz różnicę w rachunkach. Jednocześnie możesz być pewny, iż cała instalacja będzie objęta pełną opieką gwarancyjną.