Osoby niewidome wykorzystują Braille’a na co dzień np. do odczytywania przycisków na windzie. Ale czy wiesz, że mogą czytać też książki i ilustracje? Poznaj historię alfabetu dla niewidomych.
Niewidomi muszą mierzyć się z wieloma trudnościami, nad którymi inne osoby nawet się nie zastanawiają. Powstanie alfabetu Braille’a bez wątpienia ułatwia codzienne życie osób niewidzących i niedowidzących. Sprawdź, jakie perspektywy czekają ten system w zderzeniu z nową technologią.
Jak powstał alfabet Braille’a?
Alfabet Braille’a został stworzony przez nastolatka, który uczył się w szkole dla niewidomych. Louis Braille miał niesamowite szczęście, że mógł się kształcić. W jego czasach osoby niewidome i z innymi niepełnosprawnościami były bowiem wykluczane ze społeczeństwa. Louis trafił do jedynej szkoły na świecie, w której niewidomi uczyli się czytać. To właśnie tam poznał 12-punktowy system korespondencji, którego francuskie wojsko używało w ciemności i uprościł go do 6 punktów. Przez wiele lat system był modyfikowany, a kolejne kraje dodawały do niego swoje symbole, które miały odpowiadać znakom diakrytycznym typowym dla poszczególnych języków. Do dziś system Braille’a jest stosowany na całym świecie.
To niesamowita historia, o której niewiele osób wie. Może być bardzo inspirująca i edukacyjna, zwłaszcza dla dzieci, które uczą się o odmienności innych ludzi i są ciekawe świata i zachodzących w nim zjawisk. Warto pokazać dzieciom artykuł o alfabecie dla niewidomych na WikiKids.pl, który wytłumaczy im, jak działa system Braille’a w przystępny i zwięzły sposób.
Braille – alfabet, system czy język?
Bez wątpienia Braille powinien być nazywany systemem, a nie alfabetem. Składa się on z sześciu wypukłych punktów, które można odczytać jednym opuszkiem palca. Punkty znajdują się w dwóch kolumnach, w różnych kombinacjach (63 możliwych), a każda z nich ma inne znaczenie. Punkty nie odpowiadają poszczególnym literom, ale całym skrótom i słowom. Dlatego też zamiast alfabetu powinno się używać pojęcia „system”.
Gdzie używa się alfabetu Braille’a?
Alfabet Braille’a stosuje się m.in. do oznaczania przycisków w windzie, opisywania pomników i pisania książek. Wiele osób uważa, że w obliczu technologii, która pozwala zamieniać tekst na mowę, taki system nie jest potrzebny. Osoby niewidome często zaznaczają jednak, że system Braille’a byłby bardziej przydatny, gdyby stał się szerzej wykorzystywany w różnych dziedzinach życia. Obecnie niewidomi nie mogą otrzymać comiesięcznych rachunków napisanych Braille’em, samodzielnie odczytać zawieranej umowy czy zaadresować listu na poczcie.