Okres ciąży i połogu wymaga szczególnej dbałości o higienę intymną.
Higiena intymna podczas ciąży
Odpowiednia dbałość o higienę miejsc intymnych w trakcie ciąży jest szczególnie ważna, ponieważ wszelkie infekcje zaszkodzić mogą zdrowiu zarówno przyszłej matki, jak i dziecka. Ciąża to także okres wyjątkowy dla gospodarki hormonalnej kobiet, a pojawiające się zmiany znacznie wpływają na wcześniejszą, naturalną równowagę organizmu.
Zmianom hormonalnym towarzyszą zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, mogące stać się przyczynami licznych infekcji o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Powodem jest podwyższone pH pochwy – z kwasowego do zasadowego. W ten sposób utracona zostaje naturalna ochrona przed drobnoustrojami, które wywołać mogą zakażenia: w środowisku zasadowym rozwijają się one zdecydowanie lepiej niż w kwaśnym. Ponadto większa zawartość glikogenu w komórkach śluzowych, wraz z wydzielającą więcej śluzu, mocniej ukrwioną śluzówką pochwy, prowadzi do pojawienia się upławów. To też tworzy świetne warunki dla rozwoju bakterii.
Konieczne jest więc częste (co najmniej dwa razy dziennie) wykonywanie zabiegów higienicznych, jednak z zachowaniem kierunku mycia „od przodu do tyłu” (pochwa i cewka moczowa nie mogą zostać zakażone bakteriami z odbytu). Stosowane kosmetyki powinny być jak najbardziej naturalne i delikatne, o odpowiednim pH – można wybierać żele i emulsje do higieny intymnej ze specjalnych linii dla ciężarnych kobiet. Bieżąca woda – z prysznica lub bidetu – jest bardziej wskazana niż rozszerzająca naczynia krwionośne kąpiel, z kolei zrezygnować warto z różnego rodzaju gąbek i myjek, stanowiących prawdziwe siedlisko bakterii. Nie mniej ważne jest odpowiednie osuszanie okolic intymnych: albo oddzielnym ręcznikiem, albo ręcznikami jednorazowymi (papierowymi).
Warto też pamiętać o noszeniu wygodnej, przewiewnej bielizny, a niezbędne będą prawdopodobnie również podpaski lub wkładki higieniczne (ze względu na nadmiar śluzu) – konieczna jest zatem częsta ich wymiana, by nie powodowały one namnażania się drobnoustrojów. Więcej na temat higieny intymnej w ciąży przeczytać można na stronie kobiecosc.info.
Higiena intymna w czasie połogu
Do około 6-8 tygodniu po porodzie trwa tzw. czas połogu, czyli okres, w którym organizm kobiety powraca do stanu sprzed ciąży. Proces ten wiąże się jednak np. z oczyszczaniem macicy z tzw. odchodów połogowych oraz wrażliwością krocza, które mogło zostać uszkodzone w trakcie porodu. To sprawia, że higiena jest szczególnie ważna.
Zalecane jest wtedy częste mycie miejsc intymnych – także po każdej wizycie w toalecie, każdej zmianie podpaski lub wkładki, przy zachowaniu odpowiedniego kierunku mycia. Również kosmetyki używane do zachowania higieny powinny być odpowiednio dobrane – pod kątem ich naturalności, delikatności oraz poziomu pH. Kąpiele w wannie w tym okresie są wykluczone (mogą powodować większe krwawienia), zatem najlepiej korzystać z prysznica czy bidetu. Nie mniej ważne niż w trakcie ciąży jest dokładne, choć delikatne, osuszanie miejsc intymnych (z wykorzystaniem jednorazowych ręczników) oraz wybór przewiewnej, bawełnianej bielizny.
Ponadto tampony w czasie połogu nie są polecane, lepiej używać poporodowych podkładów, podpasek lub wkładek. Pamiętać trzeba więc szczególnie o częstej ich wymianie. Tak samo, jak o częstym i dokładnym myciu rąk – bakterie znajdujące się na nich nie mogą prowadzić do żadnych infekcji.