Akcje są jednym z najstarszych sposobów na inwestowanie. Ich popularność nie wydaje się słabnąć, nawet w obliczu nowszych instrumentów finansowych. Akcje są wybierane zarówno przez początkujących traderów, jak i przez prawdziwych giełdowych weteranów. Skąd bierze się tak olbrzymia estyma akcji giełdowych? Jak można stać się ich posiadaczem? Sprawdź i zacznij zarabiać na giełdzie!
Co to jest akcja?
Akcje są najbardziej znanymi na świecie papierami wartościowymi.
Ich podstawowa rola sprowadza się do reprezentowania własności określonej spółki notowanej na giełdzie. Najłatwiej zobaczyć to na prostym przykładzie. Jeśli wartość danej spółki wynosi 600,000,000 PLN, a firma wyemitowała dokładnie 100,000,000 akcji, wtedy wartość każdej z nich jest równa 6,00 PLN.
Cecha charakterystyczna każdej akcji to najczęściej bardzo wysoka stopa zwrotu w stosunku do ryzyka, które podejmuje inwestor. Akcje przynoszą zatem o wiele wyższe zyski niż bardzo ostatnio popularne stopy procentowe, a jednocześnie są znacznie mniej ryzykownym sposobem inwestowania niż choćby fundusze hedgingowe czy nawet nieruchomości. Jeśli pragniesz się dowiedzieć jak i gdzie kupić akcje online, przejdź do strony Saxo Bank Polska i uzyskaj dostęp do giełd z całego świata.
Kupno akcji giełdowych
Zakupu akcji można dokonać na różne sposoby, w tym za pośrednictwem brokera, przez dom maklerski bądź też fundusz inwestycyjny.
- broker
Decydując się na wybór brokera, trader już na wstępie ułatwia sobie zakup akcji. Z czego to wynika?
Otóż w tym wypadku nie istnieje wymóg fizycznego zawarcia umowy, a wszystkie operacje na inwestorskim rachunku można zrealizować przez internet. Warto natomiast pamiętać, że zakup akcji za pośrednictwem platformy oferowanej przez brokera nie czyni Cię ich właścicielem. Nabywasz jedynie tzw. CFD, czyli inaczej mówiąc kontrakty na różnicę kursową. Wbrew pozorom nie jest to żadna wada, ponieważ kupno akcji w taki właśnie sposób umożliwia zysk, a to przecież istota całego inwestowania.
- dom maklerski
To bez wątpienia najbardziej tradycyjne miejsce zakupu akcji spółek notowanych na giełdzie. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku brokera, w domu maklerskim zarabiasz na różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży akcji. W tej wersji, stajesz się jednak fizycznym właścicielem akcji i możesz z tego faktu czerpać inne korzyści.
- fundusz inwestycyjny
Uczestnictwo w klasycznym funduszu inwestycyjnym możesz nabyć za pośrednictwem domu maklerskiego lub banku oferującego taki typ usługi. Pamiętaj jednak, że fundusz nie daje pewnej szansy na zysk.