Geriatra – kim jest i kiedy się do niego zwrócić?

Materiał zewnętrzny

Geriatra to lekarz specjalizujący się w leczeniu i diagnostyce chorób występujących u osób starszych. Jednym z głównych celów geriatrii jest profilaktyka przedwczesnego i patologicznego starzenia się. Jest to interdyscyplinarna dziedzina medycyny, która zajmuje się wieloma schorzeniami i problemami klinicznymi występującymi u seniorów.

Czym dokładnie zajmuje się geriatra?

Geriatra powinien posiadać wiedzę z wielu dziedzin medycyny i nauki, dotyczącą między innymi chorób wewnętrznych, neurologii, psychiatrii i farmakologii. Do zadań tego specjalisty należy wstępna diagnostyka pacjenta, a także zlecanie badań fizycznych i obrazowych. Wizyta u geriatry rozpoczyna się zwykle od szczegółowego wywiadu lekarskiego, dzięki któremu lekarz uzyskuje ogólne informacje dotyczące samopoczucia i kondycji seniora. Lekarz geriatra zajmuje się leczeniem wielu dolegliwości, na które uskarżają się osoby starsze. Należą do nich zarówno powszechnie występujące u seniorów schorzenia układu krążenia i ruchu, takie jak nadciśnienie, choroby stawów, czy osteoporoza, jak również choroby psychiczne i układu nerwowego – demencja, Alzheimer oraz depresja starcza. Geriatra zajmuje się również leczeniem przewlekłego bólu oraz problemów związanych z niedożywieniem i nietrzymaniem moczu. Osoby starsze cierpiące na powyższe schorzenia powinny zwrócić się właśnie do lekarza tej specjalizacji. 

Czym charakteryzuje się starzenie?

Starzenie to nieunikniony proces zachodzący w życiu każdego z nas. Jednym z pierwszych objawów starzenia jest spadek wytrzymałości fizycznej i utrata sił. U osoby starszej następuje również stopniowe pogorszenie wzroku, słuchu, pamięci krótkotrwałej, a także spadek masy kośćca, co często jest objawem osteoporozy. Ze względu na osłabienie przyczepów pewnych grup mięśni oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa u seniorów można zaobserwować również obniżenie wzrostu. W narządach i tkankach osób starszych występują postępujące zmiany biochemiczne, co sprawia, że ich organizm staje się bardziej podatny na choroby. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, jednak dzięki odpowiedniej opiece medycznej i zdrowemu trybowi życia możliwe jest jego spowolnienie. Chorobom układu krążenia i cukrzycy można zapobiegać dzięki zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie, a także regularnej aktywności fizycznej. Udając się do lekarza geriatry pacjent powinien przygotować kompletną dokumentację medyczną oraz wykaz wszystkich leków, które przyjmuje, w tym również tych kupowanych bez recepty.

Zapoznaj się z ofertą na https://www.emc-sa.pl

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments