Fotowoltaika – na czym polega i czy się opłaca?

Materiał zewnętrzny

Fotowoltaika to jedna z popularniejszych ostatnimi czasy form wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Promocja instalacji fotowoltaicznych, a także możliwość otrzymania dofinansowania to tylko niektóre powody, które przekonują do inwestycji. Jeśli szukacie odpowiedzi na pytania, ile to kosztuje, czy się opłaca, a także na czym przede wszystkim polega – zachęcamy do dalszej lektury!

Fotowoltaika – na czym polega ta inwestycja?

Fotowoltaika to dziedzina techniki, która dotyczy energii słonecznej i jej zamiany na wykorzystywaną przez nas wszystkich, energię elektryczną. Rozmiar instalacji ma ogromne znaczenie, gdyż odpowiednia liczba paneli może nawet w całości pokryć zapotrzebowanie budynku i jego mieszkańców/użytkowników na energię elektryczną. Jest to niesamowicie ekologiczne rozwiązanie, a w połączeniu z coraz popularniejszymi dofinansowaniami jakie można na nie otrzymać – zwraca się nawet po niespełna siedmiu latach. Biorąc pod uwagę, że żywotność paneli to około 30 lat, przez 23 z nich macie możliwość korzystania z prądu absolutnie za darmo. Brzmi zachęcająco? Jeśli chcecie zorientować się jak wyglądałyby koszty fotowoltaiki dla Waszego domu lub firmy, koniecznie skorzystajcie z fotowoltaika kalkulatora.

Źródło: Fotowoltaika Kalkulator OZE Projekt

Panele fotowoltaiczne – jak one działają?

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest m.in. z krzemowych paneli. Krzem przechwytuje fotony, wprawiając w ruch elektrony. Tak właśnie powstaje energia elektryczna, która musi trafić do inwertera. Właśnie w nim prąd stały zmieniany jest w prąd zmienny, używany aby zasilić pralkę, lodówkę czy zmywarkę.

Jakie korzyści przyniesie Nam montaż instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika jest doceniana przede wszystkim ze względu na oszczędności. Ma ona jednak wiele innych cech, o których należy wspomnieć. Kluczową zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej absolutna bezobsługowość. Po zamontowaniu na dachu, nie musicie robić z nią nic. Panele są dodatkowo odporne na trudne warunki atmosferyczne. Znoszą deszcz, śnieg, mróz. Nie można zapomnieć o tym, że fotowoltaika dla domu, niesamowicie podnosi wartość takiej nieruchomości.

Fotowoltaika dla domu – jak dobrać moc instalacji?

Rozmiar i moc instalacji tego typu określa się zwykle w oparciu o rachunki za prąd z ubiegłego roku. Warto przy takiej kalkulacji założyć ewentualny wzrost zapotrzebowania, wynikający chociażby z planowanego zakupu kolejnego laptopa, czy suszarki do prania. Rozważając montaż instalacji i jej rozmiar należy pamiętać o tym, że nie każdy dach nada się do montażu fotowoltaiki dla domu OZE Projekt. Warto wtedy przemyśleć montaż fotowoltaiki na gruncie. Może okazać się ona w danym przypadku dużo bardziej korzystna.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments