Fotowoltaika i magazynowanie energii – jak rozliczać się z dostawcami energii

Materiał zewnętrzny

Kto może rozliczyć się dostawcą energii, czyli system opustów

Każdy prosument posiadający instalację elektryczną podłączoną do sieci (system podłączony do sieci) ma prawo do nadwyżki energii. Warto jednak pamiętać, że nie każdy inwestor automatycznie otrzymuje status prosumenta. System rabatowy, znany jako Prosumer Settlement, przeznaczony jest głównie dla osób fizycznych, rolników i przedsiębiorców wyposażonych w panele fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp. W Polsce dostępny jest również dla spółdzielni mieszkaniowych, jednostek samorządu terytorialnego i związków wyznaniowych.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku właścicieli z zainstalowaną mocą powyżej 50 kWp. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą magazynować energii (elektryczności) w sieci. Ewentualna nadwyżka jest sprzedawana po cenie ustalonej przez firmę energetyczną na podstawie odpowiednich wskaźników.

Takie rozwiązanie jest mniej opłacalne niż system dyskontowy, dlatego duże firmy wybierają fotowoltaikę w taki sposób, aby nie generować zbyt dużej nadwyżki energii, ale stale ją wykorzystywać.

Jak wygląda rozliczanie energii z “zakładem energetycznym”?

System rabatowy to bezgotówkowe rozliczenie energii zużytej i wytworzonej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Jeśli jesteś osobą prywatną i posiadasz mikrojednostkę wykorzystującą energię słoneczną, aby móc rozliczać się w ramach rabatu, musisz mieć podpisaną kompleksową umowę z wybranym dostawcą sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Dopiero wtedy magazynuje energię i możesz ją zbierać zgodnie z własnymi potrzebami.

Za energię można rozliczyć dwa, sześć lub dwanaście miesięcy, w zależności od warunków podpisanej umowy. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, którą opcję wybierzesz, nadal zostaniesz obciążony stałą opłatą – rozliczeniem za świadczenie usług, w tym opłatami przejściowymi lub jakościowymi. Przy odpowiednim doborze instalacji zauważysz, że opłaty te będą o 95% niższe niż przed instalacją.

Czy muszę magazynować energię z instalacji PV?

Panele słoneczne generują energię elektryczną przez cały rok, ale nie zawsze zaspokajają Twoje potrzeby energetyczne. Dlatego kluczową kwestią dla każdej instalacji fotowoltaicznej jest wybór odpowiedniej mocy zainstalowanej. Ciężko pracujemy, aby w pełni odpowiadał potrzebom użytkowników budynku, ale nie ma sposobu, aby uniknąć nadmiaru.

Co z nimi zrobić?

W przypadku systemu podłączonego do sieci, nadwyżka mocy trafia do sieci. Chodzi o własną konsumpcję. Im niższy jej poziom, tym więcej energii słonecznej jest faktycznie magazynowane w sieci. W domach jednorodzinnych zużycie własne jest zwykle na poziomie 20-40%. Oznacza to, że statystyczna farma zużywa około 30% energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych, z czego 70% trafia do sieci.

Pamiętaj, że mając na przykład pompę ciepła w domu, zwiększasz swój aktualny poziom zużycia energii, co z kolei powoduje większe zużycie energii w ciągu dnia i zwiększa poziom zużycia własnego. Innym rozwiązaniem jest użycie baterii, dzięki czemu można przechowywać energię bez angażowania firmy energetycznej. Warto jednak dokładnie przemyśleć to rozwiązanie, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi, a być może niepotrzebnymi, kosztami.

Ile energii elektrycznej możesz uzyskać z sieci?

Dzięki mikroinstalacjom fotowoltaicznym o mocy do 10 kWp możesz uzyskać 80% energii elektrycznej z sieci za darmo. W przypadku jednostek o mocy od 10 do 50 kWp prawdopodobieństwo jest jeszcze mniejsze i wynosi 70%. System rabatów prosumenckich polega na tym, że pozostała energia wysłana do fabryki nie jest w całości zwracana – naliczana jest „prowizja” 20% lub 30%.

Warto zauważyć, że chociaż nic nie kosztuje przesyłanie energii do sieci, instalowanie zbyt wydajnych instalacji fotowoltaicznych nie przynosi żadnych korzyści. Czemu? Odpowiedź jest prosta – jeśli nie zużyjesz nadwyżki energii przez dwa lata, wytworzona energia zostaje utracona przez przedsiębiorstwo.

Podsumowanie

Kluczowym pytaniem przy wyborze wysokosprawnej instalacji fotowoltaicznej jest odpowiednie określenie zapotrzebowania energetycznego dla Twojego domu. Tylko wtedy unikniesz przepłacania, a Twoja inwestycja zwróci się szybciej.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments