Fotowoltaika – co to jest i jak działa?

Materiał zewnętrzny

Współczesne, nowoczesne domy, obiekty firmowe czy też publiczne, są bardzo często wyposażone w specjalistyczne systemy zapewniające możliwość wypracowania sporych oszczędności na energii elektrycznej czy też cieplnej. Jednym z ważniejszych systemów, który zyskuje coraz większą popularność jest fotowoltaika. Głównym zadaniem takiego systemu jest pozyskiwanie energii słonecznej, która jest następnie przetwarzana na energię elektryczną.

Głównymi elementami systemów fotowoltaicznych są specjalne panele fotowoltaiczne umieszczane na dachach budynków czy też na posesjach. Wiele firm i fabryk tworzy nawet wielkie farmy fotowoltaiczne, które zaopatrują je w energię elektryczną potrzebną do zaspokojenia potrzeb produkcyjnych, itp. Po pozyskaniu energii słonecznej przez panele, jest ona przetwarzana na prąd zmienny przy pomocy inwertera solarnego, czyli falownika. Prawidłowe działanie falownika pozwala na pozyskanie prądu, którego parametry są takie same jak w przypadku prądu dostępnego w gniazdkach elektrycznych. Systemy fotowoltaiczne są połączone z siecią publiczną. Pozyskana w ten sposób energia może być wykorzystywana na bieżąco, ale również może zostać „zmagazynowana” w zakładzie energetycznym w celu jej wykorzystania w porze zimowej lub okresie, którym do paneli dociera mniejsza ilość promieni słonecznych.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne

Jednym z głównych materiałów, z których tworzy się panele fotowoltaiczne jest krzem. Na rynku dostępne są panele monokrystaliczne, które posiadają formę jednego kryształu krzemu lub polikrystaliczne czyli takie, które składają się z wielu kryształów. Panele polikrystaliczne produkuje się w łatwy sposób, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że są one tańsze od swoich monokrystalicznych odpowiedników. Jeśli chodzi o wydajność i inne parametry istotne dla użytkownika to oba rodzaje takich paneli są do siebie dość podobne i zapewniają podobne działanie. Istotny powinien więc być nie rodzaj wybranych paneli, a jakość ich wykonania. Muszą być one wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów przystosowanych do wydajnego przechwytywania energii słonecznej oraz do prawidłowego przetwarzania jej w prąd zmienny o odpowiednich parametrach.

Najważniejsze zalety systemów fotowoltaicznych

Wielu ludzi podejmuje decyzję o wyborze systemów fotowoltaicznych, ze względu na liczne zalety takich rozwiązań. Warto przeanalizować mocne strony fotowoltaiki przedstawione poniżej:

  • Oszczędność – panele są w stanie działać bezawaryjnie przez 25-30, a nawet więcej lat, więc nie trzeba się martwić ich serwisowaniem. Istnieją różne ciekawe dotacje i dopłaty do takich systemów. Dzięki produkcji prądu można sporo zaoszczędzić, więc koszt systemu zwróci się szybko. Niezależność od zmieniających się cen prądu to również bardzo istotna zaleta tych systemów.
  • Ekologia – systemy fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną, czyli odnawialne źródło energii. Wytwarzanie prądu nie wiąże się więc z koniecznością spalania żadnych paliw, a to z kolei jest korzystne dla środowiska naturalnego i ludzkiego zdrowia. Sprzęt taki również działa bez generowania hałasu.
  • Uniwersalny i bezobsługowy sprzęt o szerokim zastosowaniu – instalacja taka nie wymaga żadnych dodatkowych czynności ani serwisowania oraz jest odporna na działanie warunków pogodowych. Systemy fotowoltaiczne można stosować w domach, fabrykach, obiektach publicznych i nie tylko. Elementy instalacji można montować na dachach i w innych miejscach, a jedynym warunkiem jest dostęp do światła słonecznego.

Program dotacji „Mój Prąd”

Jak już zostało wspomniane wcześniej, koszt instalacji fotoFotowoltaika – co to jest i jak działa?woltaicznej potrafi być wysoki i to właśnie cena montażu jest głównym czynnikiem zniechęcającym ewentualnych inwestorów. Nie przekonują ich nawet spore oszczędności i szybki zwrot inwestycji. Na szczęście dostępny jest specjalny program dopłat o nazwie „Mój Prąd„. Celem tego programu jest zwiększenie ilości instalacji fotowoltaicznych wykorzystywanych przez użytkowników prywatnych, co z kolei ma korzystny wpływ na oszczędność energii i jakość powietrza w miastach.

Co warto wiedzieć o programie „Mój Prąd”

W ramach programu „Mój Prąd”, osoby planujące montaż instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na bezzwrotną pomoc w wysokości do 5000 zł. Pieniądze te przeznaczone są na instalacje fotowoltaiczne odpowiedzialne za produkcję prądu. Nie dotyczy ona kolektorów słonecznych pozyskujących energię do ogrzewania wody użytkowej. Najczęściej osoby korzystające z takich dopłat inwestują w instalacje o mocy 5,5 kW, a średni koszt takiej instalacji to około 25-26 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że dopłaty tego rodzaju nie są przeznaczone dla firm, a jedynie dla osób fizycznych. Pieniądze pozyskane z tego programu można przeznaczyć na elementy, takie jak panele, inwertery, przewody, urządzenia montażowe czy też usługi firm zajmujących się montażem. Warunkiem jest montaż instalacji o mocy mieszczącej się w granicach od 2 do 10 kW. Najtańsze systemy kosztują około 10000 zł, więc dzięki programowi można sfinansować nawet 50% inwestycji.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments