Fotowoltaika – co to jest i czy się opłaca?

Materiał zewnętrzny

Wytwarzanie własnego prądu z energii słonecznej jeszcze nie tak dawno było mrzonką. Teraz to rzeczywistość, dzięki której coraz więcej osób prywatnych i firm oszczędza spore kwoty. Czy jednak w obliczu ostatnich zmian w przepisach fotowoltaika nadal jest opłacalna?

Czym dokładnie jest fotowoltaika? 

Energetyka słoneczna jest dzisiaj jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Zajmuje się ona wykorzystywaniem energii promieniowania słonecznego z użyciem konwersji fotowoltaicznej oraz fototermicznej.

Dzięki fotowoltaice możliwe jest przekształcanie energii promieniowania Słońca na energię elektryczną. Do tego celu używane są ogniwa fotowoltaiczne, które bazują przede wszystkim na krzemie monokrystalicznym, ale również innych typach krzemu jak amorficzny, polikrystaliczny.

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie prądu do różnych celów. Jako mikroinstalacje stosowane są w domach jednorodzinnych, ale również używane do zasilania obiektów użyteczności publicznej, hal produkcyjnych, pojazdów kempingowych czy jachtów. Warto podkreślić, że firmy w branży energetycznej wznoszą własne elektrownie słoneczne, które działają dziś także w Polsce.

Jakie korzyści daje instalacja fotowoltaiczna?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną niesie za sobą wiele przyszłościowych korzyści, które powodują, że dzisiaj cieszy się ona tak dużym zainteresowaniem.

Fotowoltaika to:

– Zredukowanie kosztów energii elektrycznej,

– Uzyskanie większej niezależności energetycznej,

– Zabezpieczenie się przed dalszymi podwyżkami cen energii,

– Możliwość gromadzenia niewykorzystanego prądu w magazynach energii,

– Skuteczniejsze dążenie do neutralności klimatycznej.

Zmiany w fotowoltaice – czy produkcja własnego prądu nadal się opłaca?

1 kwietnia 2022 roku wprowadzono zmiany w dotychczasowych przepisach dotyczących fotowoltaiki. Dotknęły one przede wszystkim prosumentów, którzy od tego momentu rozliczają się z wyprodukowanej energii inaczej niż dotychczas, a dokładnie z wykorzystaniem systemu określanego jako net-billing. Zakłada on, że energia jest sprzedawana i kupowana po stawkach rynkowych.

Chociaż wprowadzone zmiany nie są aż tak korzystne jak wcześniejszy system rozliczeń, nie oznacza to, że fotowoltaika przestała być opłacalna. W obliczu wysokich i stale rosnących kosztów energii nadal pozostaje ona przyszłościową inwestycją.

Firmy inwestują w fotowoltaikę i dążą do neutralności klimatycznej

Zainteresowanie fotowoltaiką widoczne jest również w biznesie. Coraz więcej polskich firm decyduje się na budowę farm fotowoltaicznych w celu produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby.

Wykorzystanie fotowoltaiki w firmie nie tylko pozwala na obniżenie kosztów, lecz również stanowi wsparcie w dążeniu do zerowej emisji netto dwutlenku węgla i uzyskania neutralności klimatycznej.

Inwestycje w tym zakresie prowadzi również zakład cementowy Górażdże Cement SA. Jego prezes Andrzej Reclik wskazuje, że zakład korzysta z ekologicznej energii elektrycznej pochodzącej między innymi z elektrowni solarnej w Witnicy, dzięki czemu cementownia może jeszcze skuteczniej dążyć do niskoemisyjności. 

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments