Fizyka w życiu codziennym

Materiał zewnętrzny

Fizyka kojarzona jest przez uczniów głównie z czasem spędzonym w szkolnej ławce. czy jednak nie jest to nauka o wiele bardziej wpływająca na nasze życie? Gdyby przez chwilę się nad tym zastanowić to jest to dziedzina, która otacza nas na każdym kroku. W tym artykule przybliżymy kilka przykładów, które mamy nadzieję, pozwolą wam nieco „szerszym” okiem spojrzeć na tę dziedzinę wiedzy.

Fizyka na placu zabaw

Wielu z nas korzystanie z praw fizyki kojarzy się ze skomplikowanymi eksperymentami albo tworzeniem niezwykle zaawansowanych urządzeń. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z jej praw korzystał już w dzieciństwie, kiedy bawił się na placu zabaw. Zapewne przynajmniej raz w życiu huśtałeś się na huśtawce, a sam nie znam nikogo, kto by tego nie robił. Myślę też, że na początku kłopot stanowiła kwestia tego, w jaki sposób samemu się „rozhuśtać”. Po pewnym czasie zauważyliśmy, że najprościej jest odepchnąć się od ziemi, bądź poprosić kogoś, aby nas popchnął. Czy ktoś myślał wtedy o tak „kosmicznych” kwestiach jak fizyka? Absolutnie nie i choć nie zauważamy tego wprost, to jest to jeden z przykładów fizyki w praktyce. Samodzielne huśtanie się jest z pozoru zaprzeczeniem trzeciej zasady dynamiki newtona, ale należy uwzględnić fakt, że nie jest ona odizolowana od otoczenia. Huśtamy się bowiem, korzystając z faktu, że huśtawka umocowana jest w jednym punkcie do ziemi.

Sposobów na huśtanie się jest wiele, ale z punktu widzenia fizyki zasada jest taka sama. Chodzi o to aby w odpowiednim momencie unieść swój środek masy, jednocześnie nie zmniejszając bądź zmniejszając w niewielkim stopniu prędkość huśtawki i równolegle wykorzystać dodatkową energię potencjalną do jej rozpędzenia. Oto właśnie jest niezauważalna fizyka na placu zabaw.

Fizyka w lustrze

Większość z nas przy porannej toalecie codziennie ogląda swoją twarz w lustrze. Jest ono jednym z pierwszych urządzeń, z którymi mamy styczność i jest ono jednocześnie oparte o prawa fizyki. Lustro najczęściej wykonane jest ze szkła, a na jego powierzchnię napyla się warstwę srebra. Z jakiego powodu wykorzystywany jest akurat ten materiał? Tutaj znów pojawia się niezauważalna fizyka w naszym codziennym życiu. Przyczyna tego stanu rzeczy leży bowiem w osiągnięciach tej nauki. Srebro jest stosowane, ponieważ fale widzialne nie wnikają w metale, tylko odbijają się od nich. Gdyby był to sam kawałek szkła bez srebra to, byłaby to szyba, która po prostu przepuściłaby promienie.  W tej sytuacji ujrzelibyśmy nie własne odbicie a obraz skryty po drugiej stronie szyby.

Własności odbijające lustra są zależne od  uporządkowania powierzchni, a także gęstości elektronów w metalu. Obraz, który powstaje w lustrze, jest obrazem pozornym oraz symetrycznym względem płaszczyzny zwierciadła. Mówiąc prościej, w języku optyki oznacza to, że zarówno obraz, jak i jego źródło są tej samej wielkości, a ich odległości od zwierciadła są jednakowe. Wydaje się, że lustro to tylko zwyczajne proste urządzenie, tymczasem skrywa w sobie całkiem sporą dawkę dość skomplikowanych pojęć fizycznych.

3.8 4 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments