Home Firma i praca Faktura VAT marża – najważniejsze korzyści dla przedsiębiorcy

Faktura VAT marża – najważniejsze korzyści dla przedsiębiorcy

Faktura VAT marża to specyficzny rodzaj faktury, który może być wystawiany jedynie przez ściśle określone podmioty gospodarcze. Z wielu względów jest to także jeden z najkorzystniejszych rodzajów faktur…

Faktura VAT marża to specyficzny rodzaj faktury, który może być wystawiany jedynie przez ściśle określone podmioty gospodarcze. Z wielu względów jest to także jeden z najkorzystniejszych rodzajów faktur, dlatego tak wielu przedsiębiorców poważnie zastanawia się nad jej wystawianiem. Czym właściwie jest faktura VAT marża, czym różni się od standardowej faktury VAT i jakie są jej najważniejsze zalety dla przedsiębiorców?

Faktura VAT marża – czym jest marża?

Pod pojęciem marży kryje się różnica między kwotą, za jaką dany produkt bądź usługa zostały sprzedane klientowi, a kwotą za jaką zostały one zakupione przez przedsiębiorcę. Marża może być wykazana procentowo lub kwotowo. Wyliczona różnica, określana jako zysk brutto lub marża brutto, stanowi podstawę do obliczania należnego Urzędowi Skarbowemu podatku VAT od przeprowadzonej transakcji.

Rozliczenie na podstawie faktury VAT marża jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy ze względu na niższą kwotę podatku VAT, jaką będzie musiał on zapłacić fiskusowi. Zarówno w przypadku faktury VAT marża, jak i standardowej faktury VAT podatek jest niezmienny i najczęściej wynosi 23%. Zmienia się jednak podstawa, od której wartość ta jest obliczana. W przypadku faktury VAT podstawą wyliczania podatku jest bowiem kwota netto sprzedaży, w przypadku natomiast faktury VAT marża wartość ta obejmuje wyłącznie prowizję.

Kto może skorzystać z możliwości wystawiania faktury VAT marża?

Faktury VAT marża nie mogą być wystawiane przez wszystkich przedsiębiorców. Jest to bowiem forma dokumentowania sprzedaży przeznaczona wyłącznie dla ściśle określonych podmiotów gospodarczych, które zajmują się sprzedażą pewnych towarów i usług. Kto więc może wystawiać faktury VAT marża?

Faktura VAT marża może być wystawiana przez firmy, które świadczą swoim klientom usługi turystyczne, zajmują się sprzedażą przedmiotów używanych, artykułów kolekcjonerskich, antyków oraz dzieł sztuki. Faktura VAT marża jest najczęściej wystawiana m. in. przez biura podróży, komisy samochodowe, komisy meblowe, antykwariaty oraz galerie sztuki.

Warto także wiedzieć, że korzystanie z rozliczenia sprzedaży w oparciu o fakturę VAT marża jest przywilejem, a nie obowiązkiem przedsiębiorcy. Jednym wyjątkiem są biura podróży, które są zobligowane do korzystania z faktur VAT marża. W praktyce oznacza to, że każda osoba, której działalność spełnia wyżej wymienione kryteria może wybrać, czy będzie rozliczała się na podstawie faktury VAT marża, czy też tradycyjnej faktury VAT.

Faktura VAT marża i jej zalety nie tylko dla przedsiębiorcy

Wystawianie faktur VAT marża jest korzystne nie tylko ze względu na niższą podstawę wyliczania należnego fiskusowi podatku VAT. Oprócz tego, rozliczanie się na podstawie faktury VAT marża powoduje także powstanie wyższych kosztów rozliczanych przez kupującego w podatku dochodowym, co powoduje obniżenie jego wysokości. Sama faktura VAT marża w aFaktury posiada także bardziej przejrzysty wygląd i jest prostsza w odczytaniu zarówno przez przedsiębiorcę, jak i nabywcę usługi lub towaru.

0 0 vote
Article Rating
Więcej w  Firma i praca
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments