Niewiele produktów może pochwalić się indeksem glikemicznym na poziomie 0. Tymczasem Erytrytol ma właśnie taki wynik, dzięki czemu jest bezpieczny nawet dla cukrzyków. Sprawdź czym jest erytrytol i jak można go wykorzystać.
Erytrol – czym jest i jak można go opisać?
Jest słodzikiem, który należy do alkoholi z grupy polihydroksylowych. Wspomniane alkohole to związki o niskiej wartości energetycznej. Erytrytol jest uznawany za jeden ze zdrowszych zamienników cukru ze względu na to, że nie podnosi poziomu glukozy we krwi.
Erytrol – czy występuje w naturze?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, Erytrol można spotkać w owocach takich jak: gruszki, winogrona czy melony. Co ciekawe występuje też w grzybach oraz owocach morza. Można go także spotkać w składzie win oraz fermentowanych napojów oraz w algach morskich.
Erytrol – jak powstaje słodzik?
Czy słodzik na bazie erytrolu, który kupujemy w sklepie pozyskuje się właśnie z tych produktów? Otóż nie, słodzik powstaje w wyniku syntezy drożdży z gliceryny odpadowej. Można je spotkać w glebie, ale też w wielu produktach spożywczych, na przykład w oleju, majonezie, serze pleśniowym lub margarynie. Gliceryna jest produktem ubocznym z biopaliw.
Erytrol – jaki jest w smaku?
Wyglądem przypomina trochę tradycyjny cukier, to co różni te dwa produkty to poziom słodkości. Otóż Erytrol mniej więcej w 70% procentach jest tak samo słodki jak cukier, przy zerowym indeksie glikemicznym. Co ciekawe Erytrol ma także właściwości chłodzące, po spożyciu odczujemy przyjemne zimno w ustach.
Erytrol – czy na pewno jest to zdrowa substancja?
Erytrol w przeciwieństwie do cukru nie podlega procesowi metabolizmu przez ludzki organizm, tylko jest wydalany wraz z moczem. Dzieje się tak przez brak enzymów, które są odpowiedzialne za jego rozpad w organizmie.
Erytrol nie podnosi też poziomu glukozy i insuliny we krwi. Wszystko to jest możliwe za sprawą indeksu glikemicznego na poziomu zero. Jest więc rekomendowany dla osób chorych na cukrzycę jako środek całkowicie bezpieczny dla zdrowia.
Co ciekawe Erytrol to ważne wsparcie także w walce z próchnicą, ze względu na zdolność do zahamowania procesów fermentacyjnych cukrów przy udziale konkretnych bakterii, które ponoszą odpowiedzialność za powstawanie ubytków.
Kolejna funkcja, która wyróżnia Erytrol na tle innych słodzików to funkcja antyoksydacyjna, która chroni organizm przed wolnymi rodnikami.
Erytrol skutecznie wspiera też w procesie odchudzania, ze względu na niską wartość energetyczną jeśli zastąpimy cukier właśnie tym słodzikiem efektem będzie niższa masa ciała. Erytrol jest nazywany najmniej kaloryczną substancją używaną do słodzenia napojów oraz posiłków.
Erytrol – jak można go stosować?
W Polsce Erytrol został uznany za bezpieczną substancję spożywczą w 2008 roku. Ministerstwo zdrowia zaleca stosowanie go w formie dodatków do galaretek, gum do żucia, sosów, musztardy, dżemów, suplementów diety oraz marmolad oraz owoców kandyzowanych.
Erytrol skutki uboczne – kto powinien na niego uważać?
WHO uznaje Erytrol jako całkowicie bezpieczny środek, nawet spożywany w dużych ilościach. Według tej organizacji jest to całkowicie bezpieczny dodatek do potraw i przy produkcji żywności.