Egzamin ósmoklasisty – co warto wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty jest nowością w procesie edukacji, ponieważ w tym roku odbędzie się dopiero jego druga edycja. Jest to nowość dla uczniów, spowodowana zmianą systemu szkolnictwa w naszym kraju. Niegdyś mieliśmy 6 klas szkoły podstawowej i 3 gimnazjum, obecnie zostało to zmienione na 8 klas podstawówki, a ‘dodatkowy’ rok został dołożony do okresu nauki w szkole średniej. Egzamin ten jest obowiązkowy, podejście do niego warunkuje ukończenie szkoły. Co prawda nie liczy się wynik -nie ma minimalnego progu zdawalności, jednak jest on istotny w rekrutacji do lepszych szkół średnich. Jest to podsumowanie dotychczasowego procesu edukacji, warto więc sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności.

Jaka jest formuła egzaminu? 

Uczniowie po raz pierwszy przystąpili do egzaminu ósmoklasisty rok temu, będąc pierwszym rocznikiem bez gimnazjum po wejściu najnowszej ustawy o szkolnictwie. Lata szkolne 2018/2019 -2020/2021 są tak zwanym okresem przejściowym. Oznacza to trochę inną strukturę przeprowadzania zaliczenia. Obecnie składa się ono z trzech części: języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego. Docelowo do tej puli dojdzie jeszcze jeden, wybrany przez ucznia przedmiot spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. Wszystko odbywa się w formie pisemnej, na część ustną przyjdzie jeszcze czas na maturze. Dla ucznia to i tak jest to wystarczająco ogromny stres, w końcu jest to pierwszy, większy egzamin w życiu. 

Co, kiedy i jak?

Zanim zaczną się jakiekolwiek przygotowania do egzaminu, należy określić pewne ramy czasowe. Jest to koniecznie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli -trzeba wiedzieć ile ma się czasu na naukę. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała już szczegółowy harmonogram egzaminów na ten rok. Odbędą się one w dniach 21-23 kwietnia (wtorek-czwartek). Wszystkie zaczynają się o godzinie 9:00 -punktualność to podstawa!!! Jednak czas trwania jest różny dla każdego z nich: język polski trwa 120 minut, matematyka 100 minut, a język nowożytny 90 minut. Osoby, które m. in. chorują na autyzm, zespół Aspergera, są niedowidzące lub niedosłyszące mają wydłużony czas na pisanie. W przypadku języka polskiego jest to 180 minut, matematyki 150 minut i języka nowożytnego 135 minut. Dla uczniów zapoznanie się z tymi regułami jest kluczowe, aby w pełni nauczyć się korzystać z dostępnego czasu. Organizacja pracy to podstawa!

Co warto powtórzyć?

Mówi się, że egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać -więc czy powtórki mają jakikolwiek sens? Oczywiście, że mają! Jeśli dzieciom zależy na dostaniu się do dobrego liceum samo ‘zdanie’ nie wystarczy. Jest to sprawdzian umiejętności z całej zdobytej do tej pory wiedzy i umiejętności, a 8 klas to dla uczniów spory zakres. Według twórców egzaminu jest on dosyć trudny, nie brakuje zadań otwartych, zarówno z matematyki, jak i innych przedmiotów. Opierają się ono zarówno na wiedzy ucznia, jak i jego zdolności analizy i wyciągania wniosków z dostępnych źródeł. Nie zapominajmy o części otwartej egzaminu z języka polskiego i obcego. Warto powtórzyć zarówno strukturę pisania poszczególnych form pisemnych, jak i lektury, do których należy się odnieść. Jeśli chodzi o przygotowania dobrze jest korzystać z repetytoriów z konkretnych przedmiotów, gdzie znajdują się wszystkie zagadnienia wymagane w podstawie programowej oraz platform edukacyjnych. Przede wszystkim jest to egzamin dla uczniów, którzy mogą sprawdzić sami siebie. Ogólne oczytanie i dobre chęci są przepustką do naprawdę dobrego wyniku. Bez stresu!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments