Home Porady E-book czy papierowa książka? Czyli nowoczesność vs. tradycja

E-book czy papierowa książka? Czyli nowoczesność vs. tradycja

Istnieje wiele osób, które twierdzą, że żaden nowoczesny wynalazek nigdy nie zastąpi tradycyjnej książki. Obecny rozwój techniki pozwala jednak na zamienienie papierowej lektury na elektroniczne odpowiedniki, które cechują się wieloma zaletami. Warto jednak wiedzieć, że zarówno elektroniczne czytniki, jak i tradycyjne książki posiadają i zalety i wady. Porównajmy więc oba warianty już teraz.

Tradycyjna książka papierowa – zalety i wady

Nieprzypadkowo rozpoczniemy od książki tradycyjnej. To właśnie ona od setek lat niezmiennie króluje na półkach i regałach domów oraz mieszkań. Jej pierwszą i niewątpliwą zaletą niepowtarzalny zapach. Na początku książka ma zapach druku, papieru, czegoś nowego. Niektórzy uważają, że to właśnie czynnik, który decyduje, że za nic nie wymienili by tradycyjnej książki papierowej na elektroniczne urządzenie. Z biegiem czasu książka nasiąka również zapachami domu, dłoni, a także perfum. Kolejną zaletą jest dekoracyjność – książkę lub książki można postawić na regale lub komodzie, tworząc tym samym niezwykłą kompozycję, która dodaje uroku całemu pomieszczeniu. W porównaniu z e-bookiem, książka nigdy się nie rozładuje, co oznacza, że można ją czytać zawsze i o każdej porze. Zaletą jest również to, że każda książka jest inna, mamy tu na myśli między innymi okładkę. Jeśli chodzi o wady, to można do nich zaliczyć np. wagę. W przypadku obszernej lektury nie jest raczej możliwe transportowanie jej bez problemów np. w podróży, inaczej sprawa ma się z e-bookiem, który jest stosunkowo lekki, bez względu na długość lektury znajdującej się na dysku. W przypadku obszernej lektury nie jest raczej możliwe transportowanie jej bez problemów np. w podróży, inaczej sprawa ma się z e-bookiem, który jest stosunkowo lekki, bez względu na długość lektury znajdującej się na dysku. W porównaniu z e-bookiem, tradycyjnej książki nie można czytać w ciemności (oczywiście można użyć lampki lub innego małego źródła światła). Jak więc widać, zalet jest podobna ilość co wad.

Elektroniczny czytnik – zalety i wady

W obecnych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez elektroniki. Również świat książek w dużym stopniu przeniósł się świat wirtualny. Szybki rozwój techniki pozwolił na stworzenie elektronicznych czytników, które są poręczne i wygodne. W porównaniu z tradycyjnymi książkami, można używać ich nawet w deszczu. Na takim urządzeniu może pomieścić się nawet kilka tysięcy książek. Dzięki temu, możemy mieć w czasie podróży przy sobie całkiem pokaźną bibliotekę. Wadą jednak może być tutaj konieczność ładowania urządzenie. Może okazać się w najmniej oczekiwanym nasza książka “zgaśnie”.

Podsumowując, oba rozwiązania mają zalety i wady. Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, że książka jest lepsza od e-booka lub na odwrót. Istnieją zarówno zwolennicy rozwiązania papierowego, jak i elektronicznego. Choć technika rozwija się coraz bardziej, to zwolenników tradycyjnej książki z pewnością jeszcze długo nie zabraknie.

0 0 vote
Article Rating
Więcej w  Porady
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments