Drewno w łazience? Chociaż osobom przyzwyczajonym do płytek taki pomysł może wydać się nie do końca trafiony, to w rzeczywistości drewniane deski podłogowe radzą sobie naprawdę świetnie.
Drewno nie najlepiej radzi sobie z w kontakcie z wilgocią, a wykonana z niego podłoga w łazience wróży tylko kłopoty? Tak sądzi wielu klientów urządzających łazienkę. By uniknąć problemów, wybierają więc popularniejsze rozwiązania – gres i płytki ceramiczne. A te, mimo że prezentują się naprawdę dobrze i są w stu procentach wodoodporne, mają poważne wady. Najpoważniejszą wśród nich jest nieprzyjemne uczucie zimna, które szczególnie dotkliwie odczujemy wychodząc z ciepłej kąpieli. Na szczęście posiadacze drewnianych podłóg nie muszą się tym martwić
Wytrzymałe drewno w łazience
Wbrew pozorom drewno w łazience może być równie wytrzymałe jak płytki. Warunek jest jeden – deski podłogowe muszą być wykonane z drewna odpowiednich gatunków i właściwie przygotowane. Jeśli tylko zostanie spełniony, będziemy mogli cieszyć się wygodną i bezpieczną podłogą. W przeciwieństwie do gresu i ceramiki, na podłodze z drewna nie sposób się poślizgnąć, a po wyjściu z wanny czy spod prysznica nie przejmuje nas dreszcz zimna.
Jakie drewno do łazienki?
Z polskich gatunków najlepszym rozwiązaniem będzie parkiet dębowy, jesionowy lub modrzewiowy. Zdecydowanie bardziej polecamy wybór któregoś z gatunków egzotycznych. Wodoodpornością i świetnym wyglądem wyróżniają się między innymi merbau, teak czy lapacho. W łazience doskonale sprawdzają się termo deski, które powstają w wyniku oddziaływania wilgoci, wysokich temperatur i dużego ciśnienia, przez co uodparniają się na działanie niekorzystnych czynników. Odradzamy natomiast finishparkiet i deski warstwowe, które pod wpływem wody mogą ulec rozszczepieniu.
W połączeniu z ceramiką
Użycie drewna w łazience wcale nie musi oznaczać rezygnacji z płytek ceramicznych. Te dwa materiały doskonale się bowiem łączą, tworząc wyjątkowe kompozycje i umożliwiając na przykład wydzielenie w pomieszczeniu strefy kąpielowej. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na podłogę wykonaną wyłącznie z drewna, czy dodatek ceramiki, pamiętajmy też o tym, by dobrać odpowiedni cokół przypodłogowy. Listwy nie tylko przysłonią szczeliny dylatacyjne, ale też nadadzą wnętrzu ostatecznego charakteru.