Dresówka – dzianina idealna na jesień i zimę

Materiał zewnętrzny

Dresówka to jeden z najpopularniejszych materiałów, który świetnie sprawdza się do szycia różnych rodzajów odzieży użytkowej. Większości z nas dzianiny dresowe kojarzą się z ciepłymi akcesoriami odzieżowymi idealnymi na jesień i zimę. Z dresówki możemy bowiem z powodzeniem uszyć wygodne spodnie i bluzy, cieplejsze sukienki, a także bieliznę, które świetnie sprawdzi się na chłodniejsze dni.

Jakie rodzaje dresówki wyróżniamy i jakie akcesoria odzieżowe możemy wykonać z poszczególnych jej typów?

Czym się charakteryzuje i jak wygląda dresówka?

Dzianina dresowa, czyli popularna dresówka, to dobrze wszystkim znany oraz bardzo lubiany materiał. Po ubrania z niego wykonane sięgają zarówno dorośli, jak i dzieci, gdyż są wygodne w codziennym noszeniu, praktyczne oraz zdrowe dla naszej skóry. Dresówka wytwarzana jest z jednej nitki układającej się w typowy splot. Materiałem wykorzystanym do jej produkcji jest najczęściej przędza bawełniana, która może być uzupełniana domieszką innych włókien.

Dresówka jest materiałem charakteryzującym się dużą elastycznością (zwłaszcza dzianina dresowa z dodatkiem elastanu), zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, przez co idealnie nadaje się na codzienne ubrania, po które sięgamy regularnie. Dresówka będąc nieco grubszym materiałem doskonale sprawdza się do wykonywania z niej ubrań na chłodniejsze miesiące. W chłodne dni świetnie zatrzymuje bowiem ciepło przy skórze, a w cieplejsze jest przewiewna oraz nie powoduje nadmiernego pocenia się.

Dzianina dresowa i jej podział ze względu na splot, skład i gramaturę

Dresówka, podobnie jak inne dzianiny, dzieli się według trzech kryteriów: rodzaju splotu, składu oraz gramatury materiału. Dzianina dresowa najczęściej występuje w gramaturze od 220 g/m2 (lżejsza dresówka pętelkowa) do 340 g/m2 (grubsza dresówka drapana).

Dresówka jest produkowana na bazie przędzy bawełnianej, ale oprócz niej w jej składzie mogą znajdować się domieszki innych włókien. Dodatek elastanu lub lycry zwiększa elastyczność materiału i sprawia, że jest on bardziej rozciągliwy oraz lepiej dopasowuje się do kształtu ciała, co zwiększa komfort noszenia ubrań dresowych. Z kolei dodatek syntetycznego poliestru sprawia, że dresówka jest mniej podatna na kurczenie się oraz zachowuje swój oryginalny kształt.

Najpopularniejszymi rodzajami dzianiny dresowej są dresówka drapana oraz dresówka niedrapana, inaczej nazywana pętelkową. Dresówka drapana wyróżnia się charakterystycznym meszkiem po lewej stronie. Jest grubsza i cieplejsza, przez co idealnie nadaje się do szycia jesienno-zimowych bluz, spodni, ciepłych sukienek, a także spódnic.

Dzianina dresowa pętelkowa (niedrapana) z kolei po wewnętrznej stronie posiada charakterystyczną pętelkę i świetnie nadaje się do wykonywania tunik, sukienek, spodni i wielu innych akcesoriów odzieżowych. Dresówka pętelkowa jest materiałem odpornym na tworzenie się zagnieceń, przez co świetnie nadaje się na codzienne, regularnie zakładane ubrania.

Partnerem artykułu jest Pick&Craft oferujący: dresówka – więcej na PickandCraft.pl.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments