Zbiorniki ciśnieniowe znajdują zastosowanie w wielu działach przemysłu – od produkcji wózków dziecięcych, przez mechanikę samochodową, aż po przemysł farmaceutyczny, a nawet górnictwo. Ta krótka lista obrazuje skalę zapotrzebowania tych produktów w gospodarce. Czym są zbiorniki ciśnieniowe, jak są zbudowane i przede wszystkim, do czego one służą?
Co zbiera zbiornik ciśnieniowy?
We wnętrzu czynnego zbiornika ciśnieniowego znajduje się gaz pod wyższym lub niższym ciśnieniem. Głównym wyzwaniem, jakie stawia się zbiornikom, jest ich szczelność i odporność na ciśnienie, które wielokrotnie przekracza ciśnienie atmosferyczne. Zbiornik to nie tylko kawałek blachy uformowany w kształt butli… Niezbędnym elementem jest zawór spustowy z rurką oraz zawór bezpieczeństwa.
Bardzo często przy zaworach można zobaczyć również manometr, czyli przyrząd do pomiaru ciśnienia wewnątrz zbiornika. Wyglądem przypomina zegar z jedną wskazówką, która wychyla się w lewo bądź prawo zależnie od sytuacji. Sprawność wszystkich elementów zbiornika jest kluczowa dla pracy całej instalacji, w której zbiornik działa.
Sam zbiornik wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej lub węglowej. Od zewnątrz jest zwykle malowany lakierem proszkowym. Zdarzają się też zbiorniki ocynkowane oraz galwanizowane.
Jaka jest funkcja zbiornika ciśnieniowego w przemyśle?
Zbiornik przechowuje określoną ilość gazu pod określonym ciśnieniem. Jest to niezbędne, chociażby do pracy młotów pneumatycznych, które używają drogowcy do zrywania asfaltu. Każde drgnięcie młota wynika z uderzeń powietrza pod wysokim ciśnieniem w dłuto. Na tej samej zasadzie działają pistolety pneumatyczne służące do szybkiego odkręcania kół u mechanika samochodowego. Nie każdy z nas widział to w warsztacie… Jednak większość oglądała chociaż raz wyścigi formuły 1, gdzie w pit stopie mechanicy w kilka sekund zmieniali koła bolidów.
Bardzo podobne młotki i pistolety przydają się podczas montażu wózków dziecięcych i rowerków. W tych produktach sporo jest tak zwanych „nitów”, czyli metalowych pręcików, które się zagniata, a przez to łączą one dwa elementy konstrukcji. Niegdyś tę czynność robiło się ręcznie poprzez uderzanie młotkiem kilka-kilkanaście razy. Obecnie jest to o wiele prostsza czynność, bowiem wystarczy 1-2 sekundy pracy młotkiem pneumatycznym. Działa on na takiej samej zasadzie jak młoty pneumatyczne drogowców.
Od farmacji, przez ser żółty aż po… drzwi w autobusie
Jak widać, zbiorniki ciśnieniowe ułatwiają pracę w przemyśle… Na początku artykuły wspominaliśmy o produkcji leków, ta również wykorzystuje gaz pod ciśnieniem. Tu jednak nie chodzi o wtłaczanie powietrza pod ciśnieniem, a o jego wysysanie i tym samym zapewnienie próżni. To niezwykle istotne w kontekście zachowania sterylności produkowanych farmaceutyków. Na podobnej zasadzie próżnia przydaje się podczas pakowania produktów spożywczych. Wszelkie wędliny i sery, których opakowania idealnie przylegają, swój wygląd zawdzięczają pakowaniu próżniowemu.
Każdy, kto kiedyś jechał autobusem, z pewnością zna dźwięk zamykania i otwierania drzwi. Charakterystyczny świst jest efektem pracy siłowników pneumatycznych. Kierowca naciska guzik, wysyłany jest impuls do silnika, który przepycha ciecz w instalacji pneumatycznej. Ciecz wywiera nacisk na siłownik, a ten wymusza przesunięcie się drzwi. Na pierwszy rzut oka nie widać tu zbiornika ciśnieniowego, jednak sam siłownik jest najczęściej umieszczony w takim szczelnym zbiorniku.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-cisnieniowe.7.html