Dieta wegańska – dlaczego warto zrezygnować z jedzenia mięsa?

Materiał zewnętrzny

Nie od dziś wiadomo, że dieta bezmięsna jest zdrowa. Nie ma się co oszukiwać, że mięso jest bardzo zdrowe czy choćby zdrowe. Wynika to z faktu, że tak naprawdę trudno jest znaleźć takie, które nie ma w sobie antybiotyków. Niestety chów zwierząt już dawno przestał być oparty o naturalne pożywienia. Obecnie zwierzęta tuczy się i do karmy dodaje duże ilości antybiotyków i sterydów, tylko po to, aby nie chorowały i szybko rosły. I tak dochodzi do tego, że kurczaki zabija się już w wieku 8 miesięcy. Dziś zastanowimy się, dlaczego warto choć po części zrezygnować z jedzenia mięsa i jaką dietę warto wybrać?

Dieta i humanitaryzm w jednym

Dieta oparta na dużej ilości mięsa nie jest zdrowa i to fakt niezaprzeczalny. Pomyślcie tylko, że spożywanie dużej ilości mięsa zwiększa ryzyko wielu chorób, wśród których można wymienić choćby raka jelita czy żołądka. Dodatkowo rośnie też ryzyko nadwagi oraz otyłości, a także chorób układu sercowo-naczyniowego. Mięso wołowe jest np. ciężkostrawne, ale też choć ma małą ilość tłuszczu, to jednak owy tłuszcz jest naprawdę szkodliwy. Dlatego też takie mięso jest szczególnie niebezpieczne dla osób mających problemy z nadciśnieniem, ale też chorobami serca. Z kolei wieprzowina jest mięsem tłustym, które sprzyja powstawaniu nadwagi, ale też przez to zwiększa ryzyko cukrzycy. Oczywiście to nie jedyne powody, dla których warto zrezygnować z jedzenia mięsa. Jednym z najważniejszych jest aspekt humanitarny. Cóż, prawda jest taka, że zwierzęta hodowane na ubój nie są dobrze traktowane i niestety nadużycia i przemoc względem nich są powszechne. Nie można też zapominać, że np. prosięta kastruje się bez znieczulenia tylko po to, aby mięso nie miało charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu oraz smaku spowodowanego testosteronem. Nie oznacza to jednak, że mięso nie ma w sobie żadnych wartości odżywczych, bo ma i to sporo, ale powinno pochodzić z dobrego źródła. A więc zwierzęta nie mogą być hodowane na karmie ze sterydami czy antybiotykami. Jednak trzeba też pamiętać, że dieta wegańska może być pełnowartościowa, podobnie zresztą jak wegetariańska. Stąd dla zdrowia, ale też z miłości do zwierząt warto zrezygnować z jedzenia mięsa.

Dieta wegańska i wegetariańska – zalety

Zarówno dieta wegańska, jak i wegetariańska są bardzo zdrowe i wręcz zalecane. Oczywiście znacząco różnią się od siebie, wszak weganie nie tylko nie jedzą mięsa, ale też produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka czy mleko. Z kolei wegetarianie spożywają jajka oraz piją mleko, choć wielu z nich w pełni świadomie rezygnuje z picia mleka z powodu tego, że nie jest do niczego potrzebne. Zresztą zdecydowanie smaczniejsze i zdrowsze jest mleko owsiane czy tez choćby migdałowe. W sumie każde mleko roślinne jest naprawdę smaczne. Pamiętajcie też, że zbilansowanie diety wege wcale nie jest trudne. Wszak spożywając różnorodne dania oparte na dużej ilości warzyw oraz np. pełnoziarnistym makaronie, nie trzeba obawiać się niedoborów. Do tego jeszcze tofu czy też kasze, ryże oraz owoce i już dieta jest smaczna i zdrowa. Dieta wege jest też różnorodna i rzeczywiście dobrze smakuje. Przygotowanie dań nie jest trudne, zresztą zawsze można zdecydować się na catering wege. Musimy jeszcze wspomnieć o innych zaletach diety wege, do których można zaliczyć fakt, że weganie czy wegetarianie później się starzeją i prezentują się zdecydowanie młodziej, a do tego rzadziej chorują.

Dieta semi wege – czym jest?

Jest jeszcze dieta semi wegetariańska, która według wegan i wegetarian nie powinna być określana w części wege wszak zakłada ona spożycie mięsa, tyle że ryb. Taka dieta uważana jest za zdrową i pełnowartościową, wszak ryby są bogate w witaminy, takie jak A, D, E, a także te z grupy B. do tego jeszcze zawierają duże ilości składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, potas, żelazo, jod, selen, fluor, miedź czy mangan.

Wniosek

Wniosek może być tylko jeden i brzmi: warto przejść na dietę wege. W końcu jest smaczna i zdrowa. Do tego jeszcze nie przyczyniacie się do cierpienia zwierząt. A jeżeli nie chcecie w zupełności zrezygnować z jedzenia mięsa, to postawcie na wersję semi, a być może po krótkim czasie przejdziecie już na wegetarianizm.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
5 miesięcy temu

„Nie od dziś wiadomo, że dieta bezmięsna jest zdrowa.”
„Zarówno dieta wegańska, jak i wegetariańska są bardzo zdrowe i wręcz zalecane.”
Kto mi powie, czy surowce stosowane w diecie wegańskiej nie zawierają szkodliwych substancji?
Sadownictwo ekologiczne – oprysk na dojrzewanie owocu, oprysk na uzyskanie odpowiedniej barwy owocu.
Uprawa roślin – stosowanie nawozów na zwiększenie plonu.
Czy to będzie „zdrowa” żywność?