Diagnostyka obrazowa – czym jest, rodzaje

Diagnostyka obrazowa to bardzo szeroka gałąź diagnostyki medycznej, umożliwiająca szybkie i skuteczne wykrycie różnego rodzaju zmian chorobowych zachodzących w organizmie człowieka. Do najpopularniejszych badań diagnostyki obrazowej należą USG, RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Ultrasonografia

Jest to  jedno z podstawowych, często wykonywanych badań, podczas którego do obrazowania wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki. Pozwala ono na określenie wielkości oraz budowy narządów wewnętrznych, a także wszelkich patologii w ich obszarze. Wykorzystywane jest również do badania rozwoju płodu.

USG jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, które może być wykonywane także u dzieci, kobiet w ciąży, czy karmiących piersią. Można wielokrotnie je powtarzać, bez obaw o wystąpienie skutków ubocznych. Często jest to jedno z pierwszych badań, na które kieruje się pacjenta, w celu określenia jego stanu zdrowia oraz  dalszego leczenia.

Badanie RTG

Do tego rodzaju badania wykorzystuje się działanie promieni rentgenowskich. Można dzięki niemu przedstawić obraz narządów wewnętrznych oraz szkieletu. Potocznie  często nazywa się je prześwietleniem. Wykonuje się je samodzielnie lub z użyciem kontrastu. Sprawdza się m.in. w przypadku diagnostyki obrazowej układu kostnego, klatki piersiowej czy przewodu pokarmowego.

Badanie RTG wykonuje się w specjalnie przygotowanej pracowni. Ze względu na użycie promieni X, nie pozostaje ono obojętne dla zdrowia. Aby uniknąć szkodliwego napromieniowania, zaleca się wykonywanie go tylko w razie konieczności i możliwie jak najrzadsze powtarzanie. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, ponieważ promienie rentgenowskie mogą uszkodzić płód.

Tomografia komputerowa

Jest to badanie polegające na wykonaniu kilku zdjęć, przy użyciu promieni rentgenowskich. Dzięki wykorzystaniu specjalnej, ruchomej głowicy możliwe jest wykonanie wielu fotografii  na różnych płaszczyznach, w krótkim czasie. Następnie uzyskany obraz przekazywany jest do komputera wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie, które ukazuje fotografowaną część ciała pacjenta w technice 2D lub 3D.

Tomografia komputerowa pomaga zdiagnozować wiele chorób klatki piersiowej, jamy brzusznej, układu nerwowego, mózgu, oraz licznych urazów wewnętrznych głowy.

Badanie jest bezbolesne i trwa zazwyczaj ok. 10-15 minut. Nie jest do niego konieczne szczególne przygotowanie, warto jednak na 1-2 dni wcześniej pić duże ilości wody.

Rezonans magnetyczny

To nowoczesna metoda diagnostyki obrazowej, wykorzystująca zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego, zachodzącego w wytwarzanym przez specjalistyczny sprzęt medyczny polu. Jest ono nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjentów. Wyróżnia się bardzo dużą czułością i skutecznością. Sprawdza się w diagnostyce narządów wewnętrznych, tkanek, układu mięśniowego, szkieletowego, a nawet szpiku kostnego. Pozwala wykryć kilkumilimetrowe zmiany w organizmie. Rezonans magnetyczny często wykonuje się w sytuacjach, gdy inne badania obrazowe, takie jak USG czy RTG okazały się niewystarczające.

 

Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne. Wykonuje się je zawsze w pozycji leżącej. Czas jego trwania wynosi od 15 do 90 minut.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments