Defibrylator to sprzęt medyczny, który w warunkach szpitalnych jest w stanie przywrócić akcję serca, a zatem uratować życie człowiekowi. Jego działanie jest niezastąpione, dlatego wraz z rozwojem nowych technologii powstały mniejsze urządzenia przenośne, jakimi są defibrylatory AED. Jak działa defibrylator AED i dla kogo jest przeznaczony?
Defibrylator to specjalistyczne urządzenie medyczne stosowane w warunkach szpitalnych do przywracania akcji serca pacjentów. Ze względu na swoje duże rozmiary nie nadaje się do przeprowadzania akcji ratunkowej na zewnątrz czy w miejscach publicznych. Na szczęście wraz z rozwojem nowych technologii i medycyny powstał specjalistyczny defibrylator przenośny. AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator), to inteligentne urządzenie o niewielkim rozmiarze, które wykrywa nieprawidłową akcję serca i zaleca podanie impulsu elektrycznego pacjentowi. Defibrylator AED – jak działa i kto powinien z niego korzystać?
Jak działa defibrylator AED?
Defibrylator AED ma na celu przywrócić prawidłowe krążenie. Jego zaawansowana technologia opiera się na odpowiednich algorytmach, które wykrywają wszelkie nieprawidłowości w akcji serca w przypadku ustania jego pracy lub migotania komór serca. Za pomocą dwóch elektrod przyklejonych do klatki piersiowej pacjenta samodzielnie decyduje o wysłaniu impulsu elektrycznego i jego sile (defibrylator AED automatyczny) lub informuje ratownika medycznego o konieczności jego wysłania i odpowiedniej sile impulsu (defibrylator AED półautomatyczny). Co więcej, defibrylator AED nie tylko samodzielnie monitoruje akcję serca pacjenta, ale i za pomocą specjalnego protokołu udziela komend głosowych, które krok po kroku instruują osobę przeprowadzającą akcję ratowniczą, jakie czynności należy wykonać.
Defibrylator AED – kto powinien z niego korzystać?
Defibrylator AED przeznaczony jest do użytku na zewnątrz oraz w miejscach publicznych czy w karetkach. Szczególnie przydaje się służbom medycznym, w tym także GOPR i WOPR. Zdecydowanie powinny mieć go na wyposażeniu straż miejska i policja, by w razie zagrożenia ludzkiego życia służby te mogły samodzielnie przywrócić akcję serca pacjentowi, nie czekając na przybycie medyków. Defibrylator AED obowiązkowo powinien znaleźć się także
w przedszkolach, szkołach, urzędach, centrach handlowych czy biurach. Jego automatyczny mechanizm i wydawane przez niego komendy głosowe sprawiają, że jest on niezwykle prosty w obsłudze, dlatego może korzystać z niego każdy nawet bez odpowiedniego przeszkolenia medycznego.
Defibrylator AED to niezwykle proste w obsłudze, zautomatyzowane i przenośne urządzanie służące do przywracania prawidłowego krążenia. Samodzielnie wykrywa nieprawidłowości akcji serca, a dzięki głosowym komendom pozwala ratować ludzkie życie w miejscach publicznych i na zewnątrz budynków, a dodatkowo może być używany przez każdą osobę cywilną bez przeszkolenia medycznego.