Czym się zajmuje agencja rekrutacyjna i czego można od niej oczekiwać?

Materiał zewnętrzny

Prywatne agencje pośrednictwa pracy zajmują się głównie pośredniczeniem pracy i szeroko rozumianym doradztwem personalnym. Swoje usługi świadczą zarówno na rzecz potencjalnych pracowników, jak również pracodawców. Na czym zatem dokładnie polega rola agencji rekrutacyjnej i czego możemy od niej oczekiwać?

Czym zajmuje się agencja rekrutacyjna?

Firma rekrutacyjna pośredniczy pomiędzy podmiotem zgłaszającym zapotrzebowanie, czyli pracodawcą a osobami, które poszukują pracy. Rola takiej agencji najczęściej polega na przeprowadzeniu wstępnej rekrutacji. Dzięki takim działaniom, po pierwsze pracodawca nie musi się ujawniać, a po drugie nie ma potrzeby zatrudniania dodatkowych osób, które byłyby odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu rekrutacji. 

Agencja pracy może jednak odgrywać znacznie większą rolę w danym przedsiębiorstwie. Poprzez pośrednictwo pracy możliwe jest też zatrudnianie pracowników w oparciu o umowę o pracę, co jest dość popularnym rozwiązaniem na przykład na Zachodzie Europy. Wtedy taka agencja odpowiedzialna jest dodatkowo za przeprowadzanie rozliczeń z pracownikami. Jest to niezwykle opłacalne dla pracodawcy, który nie musi już zatrudniać czy podejmować współpracy z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie spraw kadrowych.

Szukanie pracy przez agencję rekrutacyjną – czy to dobre rozwiązanie? 

Poszukiwanie odpowiedniej pracy przez agencję rekrutacyjną staje się coraz bardziej popularne. Jeszcze do niedawna tego typu agencje pracy kojarzone były głównie z pośrednictwem pracy za granicą. Dziś działalność firm rekrutacyjnych jest znacznie szersza, dlatego warto wziąć je pod uwagę w sytuacji, gdy szukamy odpowiedniej dla nas pracy. 

Chcąc jednak znaleźć wymarzoną pracę z pomocą agencji rekrutacyjnej, zwróćmy przede wszystkim uwagę na zaufane takiej agencji pracy. Na rynku mamy wiele tego typu firm, a warto zauważyć, że nie wszystkie szczycą się uczuciowością. Chcąc zatem uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, musimy sprawdzić wiarygodność takiej firmy. Jak to zrobić? Otóż, agencje poszukujące pracowników muszą być wpisane do Rejestru Agencji Zatrudniania. Taki rejestr prowadzi urząd marszałkowski. Poza tym, warto również sprawdzić, z jakimi firmami współpracowała wcześniej interesująca nas agencja pracy i jaką opinię ma wśród swoich wcześniejszych klientów. Można to łatwo zweryfikować, chociażby czytając fora tematyczne.

Agencja pośrednictwa pracy – czy to dobre rozwiązanie?

Współpraca z agencją pośrednictwa pracy może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy poszukujemy pracy od dłuższego czasu. W takim przypadku, osoby zatrudnione w agencji sprawdzą w jaki sposób zostały przez nas przygotowane dokumenty aplikacyjne, a także pomogą w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Poza tym, z obszernej bazy codziennie aktualizowanych ogłoszeń, wyłowią najlepsze oferty pracy skierowane do nas, uwzględniając nasze kompetencje, predyspozycje i oczekiwania. A to wszystko w zaledwie kilka dni. 

Na współpracę z agencją rekrutacyjną powinny zdecydować się nie tyko ci, którzy poszukują odpowiedniej pracy od dłuższego czasu, ale również osoby, które nie są zadowolone z obecnej pracy i chcieliby ją zmienić.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments