Czym są monokulary termowizyjne i jaki model wybrać?

Materiał zewnętrzny6

Podczas polowań liczy się przede wszystkim pełna precyzja i koncentracja, dlatego też coraz więcej osób wspomaga się nowoczesnymi sprzętami. Jednym z nich jest monokular termowizyjny. Ich zadaniem jest ukazanie obrazu w podczerwieni, aby możliwe było zwiększenie widoczności także w całkowitej ciemności. Już teraz dowiedz się, czym wyróżniają się współczesne monokulary i jakie funkcje spełniają.

Czym są monokulary termowizyjne?

To urządzenia, które zostały zaprojektowane po to, aby umożliwić wyraźne dostrzeżenie obiektów, znajdujących się w dalszej odległości od nas. Dzięki temu możesz skutecznie uniknąć ryzyka związanego z atakiem zwierzęcia w trakcie ich obserwacji czy też polowań.

Przyrząd wykorzystuje technologię termowizyjną, dzięki czemu jest w stanie wykrywać gradienty promieniowania, a także zmianę temperatury na wybranym obszarze. W ten sposób ukazuje wyraźny obraz nawet z dalszych odległości. Widziany obraz ma szare tło, a pojawiające się obiekty mają odcień biały lub jasnoszary. Warto zaznaczyć, że coraz częściej dostępne są także modele z funkcją koloru.

Zadaniem tego przyrządu jest wykrywanie sygnatur cieplnych podczas całkowitej ciemności, ale sprawdza się także w ciągu dnia oraz w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Monokulary termowizyjne są wykorzystywane również na terenach czy w budynkach, gdzie panuje mgła oraz gdzie rozprzestrzenił się dym.

Kluczowe staje się to, aby wybrać sprzęt o odpowiednich parametrach – wśród dostępnych coraz częściej funkcji można znaleźć e-zoom, wymienna optyka, polaryzacja czarno-biała oraz bardzo przydatna ergonomiczna konstrukcja.

Do czego wykorzystywane są monokulary?

Zastosowanie monokularów termowizyjnych jest dość szerokie. Korzystają z nich osoby, biorące udział w polowaniach, np. podczas ograniczania liczby dzikich zwierząt niszczących tereny uprawne. Monokular termowizyjny sprawdzi się również w trakcie obserwacji.

Jeszcze niedawno tego typu przyrządy, jak monokular termowizyjny były wykorzystywane jedynie przez profesjonalistów, głównie wojskowych. Dziś można już bez problemu zakupić je w sklepach lub wprost od producentów. Od lat są one wykorzystywane również podczas akcji ratunkowych, misji poszukiwawczych, zwiadów oraz operacji wojskowych.

Monokular termowizyjny kontra lornetka z funkcją termowizji – co lepsze?

Podczas użytkowania lornety używa się obu oczu, w porównaniu do monokularu. Dzięki czemu jedno oko nie musi przyzwyczajać się do słabego oświetlenia, np. podczas używania tych sprzętów w całkowitej ciemności. Dla wielu osób to niekomfortowe. Jednak, czy to oznacza, ze lornetka termowizyjna faktycznie jest lepszym wyborem? To bardzo indywidualna kwestia. Dla wielu osób optymalnym rozwiązaniem jest używanie też jednocześnie monokularu oraz lunety. W ten sposób można zyskać maksymalnie wysoką jakość obrazu, wiele praktycznych funkcji, a przy tym wygodę oraz możliwość znacznie szybszego oddania strzału i dostrzeżenia poszukiwanego obiektu.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments