Czym są i jak działają przekładnie?

Wiele urządzeń i maszyn, z których korzystamy na co dzień, nie mogłoby funkcjonować gdyby nie przekładnie. Znajdziemy je praktycznie w każdym urządzeniu, zarówno budowlanym czy wykorzystywanym przy produkcji, jak i wielu, których używamy w domu. Czym są przekładnie i jak działają? Gdzie można je kupić?

--- REKLAMA ---

 

1. Czym jest przekładnia?

2. Jakie zastosowanie mają przekładnie walcowo-ślimakowe?

3. Gdzie kupić?

 

Czym jest przekładnia?

Przekładnia jest mechanizmem, który umożliwia nam przeniesienie ruchu z jednego elementu na drugi. Ten, z którego ruch jest przenoszony nazywamy napędowym, podczas gdy „odbiorcą” jest część bierna. Cały proces ma na celu zmianę parametrów przenoszonego ruchu – możemy wybierać pomiędzy prędkością, siłą lub jej momentem.

Ze względu na budowę i rodzaj wykorzystanego zjawiska fizycznego możemy podzielić przekładnie na kilka grup. Zaliczają się do nich przekładnie mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne.

Jakie zastosowanie mają przekładnie walcowo-ślimakowe?

Ten rodzaj przekładni możemy znaleźć w wielu urządzeniach, pełnią również bardzo dużo różnych funkcji. Przede wszystkim mają one za zadanie zmianę momentu obrotowego przy jednoczesnej zmianie liczby obrotów i przełożenia. Wyróżniamy również dwa mechanizmy, w jakich przekładnia może działać: zwalniającą, nazywaną inaczej reduktorem oraz przyspieszającą, będącą multiplikatorem.

Przekładnie walcowo-ślimakowe znajdują się m.in. w takich urządzeniach, jak wózki suwnicowe, przenośniki, wciągarki, mieszalniki czy obrotnice. Reduktory są przy tym o wiele częściej wykorzystywane, niż elementy mające na celu przyspieszyć ruch.

Gdzie kupić?

Oczywiście istnieje wiele sklepów stacjonarnych, gdzie – w zależności od branży – możemy zaopatrzyć się w różnego rodzaju przekładnie. Jeżeli nie chcemy „biegać po mieście” możemy również wykorzystać internet – wystarczy znaleźć sprawdzony sklep, opierając się na opiniach znajomych czy tych zaczerpniętych z internetu. Sklepy online są szczególnie przydatne, jeżeli planujemy zamówić większą ilość materiałów. Dzięki dostawie na wskazany adres nie będziemy musieli samodzielnie targać kupionych rzeczy do miejsca docelowego.

Przekładnie to mechanizmy, które mają za zadanie przenieść ruch przy jednoczesnej zmianie wybranych jego parametrów. Dzięki temu możemy korzystać z lepszych maszyn, które lepiej wspierają nas w pracy czy po prostu w codziennym życiu. Elementy te mają szerokie zastosowanie i mogą być używane zarówno jako spowalniacze, jak i jako elementy przyspieszające.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments