TwojeCentrum.pl Porady Czym różnią się taryfy dla klientów biznesowych i indywidualnych na prąd?

Czym różnią się taryfy dla klientów biznesowych i indywidualnych na prąd?

Materiał zewnętrzny
0 komentarz

Wybór najlepszej taryfy od dostawcy prądu jest nie lada zadaniem. Ujednolicone nazewnictwo może być pomocne pod warunkiem, że orientujemy się w dość skomplikowanej nomenklaturze. Warto się jej jednak przyjrzeć, by dowiedzieć się, czym różnią się taryfy indywidualne, od tych biznesowych i jak zapewnić sobie niskie rachunki za prąd. Wciąż rosnące koszy życia zdecydowanie do tego prowadzą.

Tani prąd – dla biznesu czy dla każdego?

Dość powszechne jest przekonanie, że niewielkie opłaty za prąd zarezerwowane są dla dużych przedsiębiorstw, a osoby prywatne i małe firmy mają inne taryfikatory cen. Jest w tym odrobina prawdy, jednak mnogość dostępnych ofert pozwala na wybór tej najbardziej nam odpowiedniej. Wyborowi podlega taryfa energetyczna, która jest konkretną ofertą o określonym cenniku kWh, strefie czasowej oraz dodatkowych opcjach. Każda z taryf z kolei jest przynależna do grupy taryfowej. Podział grup zależny jest od poziomu napięcia zasilania, jaki jest nam potrzebny.

Oszczędzanie energii elektrycznej dzięki dobrze dobranym grupom taryfowym

Obecnie istnieją cztery głównej grupy taryfowe, które obowiązują u wszystkich dostawców prądu w Polsce. Są to grupy oznaczone literami: G, C, A oraz B. Pierwsza z nich, czyli grupa G to grupa odpowiadająca gospodarstwom domowym, a więc klientom indywidualnym. Jest to jedyna grupa, której Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza ceny prądu, ma to za zadanie zagwarantować dostęp do taniego prądu wszystkim gospodarstwom, na równi. Dostawcy z reguły posiadają trzy warianty w ramach taryfy i jest to G11, G12 oraz G12w. G11 to najbardziej popularna taryfa w Polskich domach i opiera się ona na jednakowej stawce w dzień i w nocy. Numer 12 przy literze G to z kolei tani prąd w nocy i w godzinach południowych, z kolei rano i wieczorem naliczanie jest wyższe. Podobnie wygląda to w przypadku trzeciej taryfy, nazywanej weekendową, ponieważ tańsza zaczyna się w piątek o 22:00 i kończy w poniedziałek o 6:00.

W przypadku taryf odnoszących się do małych i średnich przedsiębiorstw wyróżniamy:

  • C11, C12a oraz C12b – przeznaczone dla firm o przyłączu do sieci, które nie przekracza 40 kilowatów, przekroczenie limitu skutkować może karą pieniężną. C11 jest odpowiednikiem G11, czyli przez całą dobę obowiązuje jedna stawka. Analogicznie C12a jest dwustrefowa i dzieli się na godziny szczytowe (od 6:00 do 13:00) natomiast C12b to taryfa z wyższymi stawkami w dzień i niższymi w nocy.
  • C21, C22a oraz C22b – identycznie jak wyżej, różnica jest jedynie w mocy przyłączeniowej, która w tym przypadku przekracza 40 kilowatów.
  • C23 – taryfa najbardziej rozbudowana, trójfazowa, dla przyłączy powyżej 40 kilowatów, w której obowiązują trzy strefy. Najdroższa to tak pomiędzy 7:00 a 13:00 oraz 19:00 a 22:00

Jak widać różnice pomiędzy ofertami dla biznesów, a dla klientów indywidualnych nie różnią się znacznie. Głównie opierają się one na złożoności – te dla gospodarstw domowych są po prostu bardzo przejrzyste, te dla biznesów z kolei, wymagają większej kontroli nad zużyciem i co za tym idzie oszczędzaniem energii elektrycznej.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Używamy cookies w celu personalizacji treści oraz reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Przejdź dalej aby wyrazić zgodę na korzystanie z powyższych technologii i na przetwarzanie przez nasz serwis oraz naszych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w celach marketingowych. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz lista Partnerów znajdują się w Polityce prywatności strony. Zgoda Polityka prywatności

Polityka prywatności i cookies