Czym jest endoproteza stawu kolanowego i jakie są jej zalety?

Materiał zewnętrzny

Endoproteza stawu kolanowego to specjalny implant, który wszczepiony jest w miejsce chorego stawu. W dzisiejszych czasach endoprotezę stosuje się najczęściej w zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej, aby jak najbardziej zmniejszyć dolegliwości bólowe i stopniowo przywracać sprawność chorego kolana.

Budowa stawu kolanowego

Jak powszechnie wiadomo, staw kolanowy jest stawem zawiasowym zmodyfikowanym. To właśnie w nim łączą się kłykcie piszczeli, kłykcie kości udowej oraz powierzchnia stawowa rzepki. Warto wspomnieć również i o tym, że powierzchnie stawowe są pogłębione przez łąkotki, a całość dodatkowo wzmacnia torebka stawowa i specjalne więzadła wewnątrzstawowe i zewnątrzstawowe.

Jak jest zbudowana endoproteza stawu kolanowego?

Endoproteza stawu kolanowego jak wcześniej zostało wspomniane to specjalny implant, który operacyjne umieszczany jest w miejscu chorego stawu. Proteza najczęściej składa się z części metalowej, która bezpośrednio przymocowana jest do kości udowej i z części polietylenowej, która z kolei mocowana jest do piszczeli. Więcej na temat endoprotez kolana tutaj.

Jakie są rodzaje endoprotez stawu kolanowego?

W dzisiejszych czasach możemy wymienić trzy zupełnie różne rodzaje endoprotez stawu kolanowego. Pierwszą z nich jest endoproteza kondylarna, która może zastępować wyłącznie powierzchnie stawowe. Endoproteza kondylarna obecnie wykorzystywana jest jedynie przy zachowanych więzadłach krzyżowych i pobocznych kolana. Drugim rodzajem jest endoproteza półzwiązana, która z kolei stosowana jest w przypadkach bardzo zniszczonych stawów i więzadeł. Endoproteza półzwiązana umożliwia ruchy rotacyjne, prostowanie i zgięcie. Ostatnia jest endoproteza zwiazana, która umożliwia jedynie zgięcie i prostowanie. W dzisiejszych czasach endoproteza związana jest bardzo rzadko stosowana.

Kiedy warto wymienić staw kolanowy?

O konieczności wymiany stawu kolanowego decyduje oczywiście doświadczony ortopeda. Głównym wskazaniem do operacji w wielu przypadkach są bardzo zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, które obejmują staw kolanowy. Ortopedzi zlecają przeprowadzanie profesjonalnego zabiegu przede wszystkim tym pacjentom, u których to ból w kolanie znacząco ogranicza normalną aktywność fizyczną, a fizjoterapia i środki przeciwbólowe nie przynoszą satysfakcjonujących efektów.

Jak przebiega operacja?

Dzień przed planowaną operacją pacjenci otrzymują specjalne antybiotyki, które zapobiegają zakażeniu. Pacjenci otrzymują także heparynę, która chroni przed zakrzepami. Wymiana stawu kolanowego trwa zazwyczaj około jednej godziny, a pacjenci pozostają w szpitalu  przez 10 dni. W tym okresie ortopeda lub fizjoterapeuta uczy pacjenta prawidłowo chodzić za pomocą kul łokciowych i pokazuje specjalne ćwiczenia usprawniające. Zdjęcie szwów odbywa się najczęściej 14 dni po operacji. Pamiętać należy również i o tym, że do 4 tygodniu od operacji należy stosować zastrzyki z heparyny, które zapobiegają zakrzepom. Endoprotezy nie gwarantują sukcesu, ale w większości przypadkach powodują znaczące zmniejszenie, a nawet całkowitą likwidację bólu. Więcej na temat leczenia ortopedycznego na sport-med.pl.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments