Czy wiesz czym jest telemedycyna?

Materiał zewnętrzny

Jeszcze w 2019 r. wydawało się, że usługi medyczne online to oferta przyszłości. Pacjenci dość sceptycznie podchodzili do wizyt lekarskich na odległość, z trudem wyobrażali to sobie również lekarze. Jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że medycyna online z dnia na dzień stała się rzeczywistością. Chcąc nie chcąc, zarówno chorzy, jak i medycy, musieli się do niej przekonać.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat telemedycyny? Sprawdź na czym polegają tego typu usługi.

Zalety telemedycyny

Wrocław i inne miasta w Polsce w ciągu kilku tygodni musiały wprowadzić do ofert większości przychodni i punktów medycznych teleporady. Jak się szybko okazało jest to dość wygodna forma leczenia. Zazwyczaj telewizyta zaczyna się od rzetelnego wywiadu z pacjentem na temat dolegliwości, długości ich trwania, a także zażywanych leków. Bardzo często taka konsultacja jest wystarczająca do postawienia diagnozy i zaproponowania odpowiedniego leczenia. Dopiero jeśli lekarz w trakcie rozmowy stwierdzi, że niezbędne jest osobiste spotkanie z pacjentem, umawia się wizytę domową lub w gabinecie lekarskim.

Dodatkowo, od 2020 r. specjaliści mogą wystawiać dla pacjentów e-recepty. W aptece wystarczy podać jedynie jej numer oraz PESEL osoby, na którą została wystawiona.

W zależności od możliwości technologicznych przychodni telemedycyna może opierać się na zwykłej rozmowie telefonicznej lub videorozmowie przez kamerkę internetową. Ta druga opcja daje więcej możliwości, jednak wielu pacjentów, zwłaszcza w starszym wieku nie potrafi obsłużyć nowoczesnych aplikacji – korzysta więc z tradycyjnych telefonów.

lekarz z telefonem komórkowym

Telemedycyna – Wrocław

Wrocławskie Centrum Okulistyczne to jedna z klinik, która postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom swoich pacjentów i oferuje e-wizyty za pomocą czatu lub video. Wystarczy wejść na stronę lekarzebezkolejki.pl/wco i wybrać lekarza, który prowadzi tego typu konsultacje. Następnie ustalić dogodny termin oraz godzinę telewizyty. Warto wiedzieć, że telewizytę WCO można przeprowadzić zarówno z pomocą komputera, jak i telefonu.

Upowszechnienie telemedycyny to ogromne udogodnienie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Osoby starsze i schorowane, które nie mogą samodzielnie wychodzić z domu, dzięki telemedycynie mają szanse na regularne i szybkie konsultacje z wybranym specjalistą.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że telewizyty umożliwiają kontakt z wybranym lekarzem z każdego miejsca na ziemi. Dzięki temu, nawet jeśli dolegliwości zaczną nam doskwierać, np. na urlopie, możemy liczyć na kontakt z naszym sprawdzonym lekarzem, który zna już naszą historię choroby. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które borykają się z przewlekłymi schorzeniami i nie chcą korzystać z porady przypadkowego specjalisty.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments