Czy warto zdecydować się na gotowy projekt domu parterowego?

Materiał zewnętrzny

Wybór projektu domu to bardzo trudne zadanie. Decyzja ta w znacznej mierze wpływa na dalsze życie inwestorów dlatego warto podjąć ją mając na uwadze wszystkie zalety i wady projektów gotowych jak też plusy i minusy domu parterowego.

Zalety gotowego domu parterowego

Parterowy projekt domu jest bardzo popularny wśród osób chcących wybudować dom. Jego największą zaletą jest brak schodów. Wszystkie pomieszczenia rozlokowane na jednej kondygnacji są ogromnym plusem tego typu projektu. Umożliwia to sprawniejszą komunikację i nie nastręcza kłopotów w przypadku zamieszkiwania w domu osób starszych, którym pokonywanie schodów może stanowić nie lada problem.

Jedna kondygnacja oprócz braku schodów powoduje bliższy kontakt z otoczeniem. Każde pomieszczenie w takim domu jest niezbyt wysoko nad ziemią dzięki czemu, jeśli zechcemy, może mieć wyjście na zewnątrz lub okna o pełnej wysokości kondygnacji co powoduje, że przestrzeń z zewnątrz jest praktycznie na wyciągnięcie ręki a granica między ogrodem a pomieszczeniem przestaje być tak wyraźna.

Brak schodów pozwala wykorzystać przestrzeń, które mogłyby one zajmować na inne pomieszczenie. Dzięki temu zaoszczędzimy powierzchnię użytkową, którą musielibyśmy przeznaczyć na schody.

Wielokrotny projekt domu, bo tak niektórzy określają dokumentację sprzedawaną wielu inwestorom, pozwala na spore oszczędności. Jest ona zdecydowanie tańsza niż projekt zamawiany indywidualnie, jest sprawdzana przez wszystkie ekipy budujące dom według takiego planu co powoduje, że każda nieprawidłowość zostanie zauważona. Pewności takiej nie możemy mieć w przypadku projektu indywidualnego dlatego w takim przypadku warto zdecydować się powierzyć takie zadanie architektowi z wieloletnim doświadczeniem.

Dodatkowo zakup projektu gotowego pozwala na wymianę doświadczeń, jeśli uda nam się skontaktować z innymi osobami, które zdecydowały się na budowę tego samego domu. Nie da się ukryć, że z uwagi na powyższe kwestie, coraz więcej rodzin decyduje się na wybór gotowego projektu domu parterowego, które oferuje pracownia projektowa DOMYwStylu.pl.

Minusy domu parterowego i gotowej dokumentacji

Decydując się na wybór domu parterowego musimy pamiętać, że wymaga on rozległej działki. W przeciwieństwie do domów z użytkowym poddaszem lub wielokondygnacyjnych, dom parterowy musi wszystkie kondygnacje posiadać na jednej kondygnacji co zmusza do posiadania dużej parceli. Ma to pośredni wpływ na całkowity koszt inwestycji w przypadku gdy inwestor oprócz budowy domu musi zakupić działkę pod jego budowę.

Większa powierzchnia zabudowy wiąże się nierozłącznie ze zwiększoną powierzchnią dachu co może mieć wpływ na zwiększony koszt wykonania tego elementu. Wiąże się to zarówno z dłuższym czasem wykonaniu jak i większą ilością materiałów niezbędnych do wykonania dachu.

Gotowy projekt domu może nie spełniać wszystkich naszych oczekiwań co do przyszłego domu jednak mnogość projektów typowych jak i możliwość dokonywania w nich zmian powoduje, że wada ta nie jest aż tak dokuczliwa. Dodatkowo możliwość skorzystania z pomocy fachowych konsultantów dostępnych w większości większych biur architektonicznych, którzy mogą pomóc przyszłym inwestorom w poszukiwaniach ich wymarzonego projektu powoduje, że szanse znalezienia wymarzonego projektu wśród gotowych dokumentacji jest bardzo duża.

Gotowy projekt domu parterowego to bardzo interesujące rozwiązanie

Wiele zalet tego typu projektu powoduje, że jest on często wybierany. Łącząc w sobie dwie cechy: gotową dokumentację projektową oraz parterowy rodzaj zabudowy inwestor otrzymuje bardzo udane połączenie, które gwarantuje satysfakcję z użytkowania. Wybierając ten typ budynku przyszły właściciel domu nie powinien żałować swojej decyzji.

 

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments