Czy na domowym oświetleniu można zaoszczędzić?

Materiał zewnętrzny

Nie ma domu bez oświetlenia. Gwarantuje nam ono bezpieczeństwo i wygodę przemieszczania się oraz komfort wykonywania wszystkich potrzebnych czynności – od przygotowywania posiłków, przez odrabianie zadań domowych przez dzieci lub czytanie książek, aż do precyzyjnych robótek i majsterkowania w ramach DIY.

Zdarza się jednak, że duża ilość światła, potrzebnego w domu generuje gigantyczne rachunki za prąd. Czy tak musi być zawsze?
Również w przypadku oświetlenia do domu jesteśmy w stanie zadbać o zoptymalizowanie wszystkich rozwiązań. Dzięki temu nie dość, że zyskamy praktycznie i pięknie oświetlony dom, to jeszcze sporo pieniędzy pozostanie w naszej kieszeni. Jak to zrobić sprawnie, skutecznie i z głową?

Dobry plan podstawą do działania

Jeśli jesteśmy na etapie tworzenia domowej instalacji oświetleniowej, to mamy prawdziwe szczęście. Możemy bowiem od zera zaplanować wszystkie punkty świetlne – ich ilość, rodzaj i rozmieszczenie. Pozwala to idealnie oświetlić wnętrze, sprawiając, że staje się ono w pełni funkcjonalne.

W przypadku gdy nie planujemy generalnego remontu, również nie jesteśmy na całkiem przegranej pozycji – trzeba jednak dokładnie przyjrzeć się już istniejącym punktom świetlnym i ustalić, czy nie wymagają one pewnej modernizacji.

Dobrze zaplanowane oświetlenie to podstawa dla późniejszych oszczędności. Pozwala bowiem na prawidłowe rozjaśnienie przestrzeni, w których potrzebujemy światła, bez niepotrzebnego doświetlania miejsc mniej używanych.

Dzięki temu wykorzystujemy mniej energii elektrycznej, co przekłada się na obniżenie wysokości domowych rachunków za prąd.

Nowoczesne żarówki zamiast tradycyjnych rozwiązań

Jeszcze kilka lat temu żarówki LED były nowinką technologiczną, na którą mogli sobie pozwolić tylko zamożniejsi klienci. Obecnie stały się zdecydowanie bardziej dostępne, a ich ceny są przystępne dla niemal każdego.

Warto z nich korzystać, jeśli zależy nam na skutecznym i wygodnym oszczędzaniu. Dlaczego? Ponieważ pobierają zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne produkty, przy zachowaniu optymalnej jasności świecenia. W efekcie źródło światła dobrze doświetla wnętrze, a płacimy za to zdecydowanie mniej.

Produkty LED są także znacznie bardziej trwałe. Ich żywotność w przypadku niektórych modeli potrafi dochodzić nawet do 100 000 godzin bezawaryjnej pracy. Wymieniamy źródła światła znacznie rzadziej, co także przekłada się na niższe koszty.

Twórcy produktów oświetleniowych także podążają za tym trendem. Na rynku bez trudu znajdziemy oprawy dostosowane do używania ich z energooszczędnymi żarówkami LED. Możemy zdecydować się choćby na lampy z Azzardo. Dają piękne światło, są oszczędne, a przy tym wpisują się w aktualne trendy stylistyczne.

Wyzbycie się niedobrych nawyków

Często niepotrzebne koszty w przypadku domowego oświetlenie generujemy sami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego jeśli zależy nam na wprowadzeniu oszczędności, warto przyjrzeć się temu, jak korzystamy z lamp.

Może zapominamy wyłączać poszczególne źródła światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia, odruchowo włączamy wszystkie lampy, nawet jeśli potrzebujemy tylko nieco światła do bezpiecznego przemieszczania się.

W takich nawykach tkwi często spory potencjał oszczędnościowy – ewidentnie szkoda go zmarnować.

Sterowanie oświetleniem w domu

Pozostaje jeszcze kwestia sterowania domowym oświetleniem. Również w tym przypadku możliwości oszczędzania jest całkiem sporo. Dotyczą one przede wszystkim wprowadzenia zdalnego zarządzania wszystkimi punktami oświetleniowymi.

Można do tego wykorzystać pilota lub postawić na rozbudowane rozwiązania, wpisane w domowy system Smart House. Często przynosi to wręcz fenomenalne rezultaty.

Systemy pozwalają na wyłączanie wszystkich lub wybranych punktów świetlnych, regulację natężenia oraz ustawianie harmonogramów oświetleniowych do domu i ogrodu. W wielu przypadkach udaje się wykorzystać czujniki (np. ruchu lub zmierzchu), co dodatkowo potęguje komfort, poprawia bezpieczeństwo oraz pozwala zużyć tylko tyle energii elektrycznej na oświetlenie, ile tak naprawdę potrzebujemy.

Idealne oświetlenie do domu w optymalnej cenie

Rozsądne oszczędzanie wcale nie musi oznaczać zmniejszenia komfortu codziennego funkcjonowania w domowym zaciszu. Wprost przeciwnie.

Zmiana nawyków na początku potrafi być uciążliwa, jednak łatwo przyzwyczaić się do nowych zasad postępowania. Wprowadzenie żarówek energooszczędnych oraz nowych sposobów sterowania oświetleniem to początkowa inwestycja, która jednak szybko się zwraca i sprawia, że dom jest idealnie oświetlony, a przy tym naprawdę oszczędny.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments