Wykończenie podłogi to, wbrew pozorom, zadanie wymagające odpowiedniego planowania. Nie tylko ze względu na konieczność użycia odpowiednich materiałów i technik, ale również na kwestie aranżacyjne. Nawet najmniejszy element może wzmocnić lub popsuć końcowy efekt. Taki jak na przykład listwa przypodłogowa. Uwagę warto zwrócić na sposób jej wykonania, a także kolor.
Białe listwy przypodłogowe – hit czy kit?
Nie da się ukryć, że biel zapewnia mnóstwo swobody podczas planowania wystroju konkretnych pomieszczeń. Jest niezwykle uniwersalna, dlatego można łączyć ją w sposób dowolny z innymi kolorami, a także różnymi materiałami. Kryteria te spełniają białe listwy przypodłogowe. Ten niepozorny dodatek może znacząco wpłynąć na aranżację wnętrza.
- Optyczne powiększenie pokoju. Nie od dziś wiadomo, że biel i jasne kolory pozwalają stworzyć efekt większej przestrzeni. Żeby go uzyskać, warto łączyć listwy przypodłogowe ze stolarką drzwiową utrzymaną w tym samym kolorze, jak również z innymi elementami wystroju (np. meblami).
- Wyraźne oddzielenie pomieszczeń. Listwa przypodłogowa w kolorze białym przyda się do wydzielania poszczególnych przestrzeni oraz elementów wyposażenia. Jest doskonale widoczna na tle ciemniejszych ścian, dlatego doskonale spełnia tę funkcję.
- Uzyskanie harmonii aranżacyjnej. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu dodatków (np. listew) w odcieniach zbliżonych do ścian (w tym przypadku jasnych).
- Gra kontrastów. Listwa przypodłogowa może również zostać zestawiona ze ścianami na bazie kontrastu. Biel często łączona jest z ciemną zielenią, granatem, kolorem czerwonym oraz czarnym.
Jakie listwy występują w białym kolorze?
Skoro wiadomo już, jakie możliwości gwarantuje biel, warto zastanowić się, które dokładnie produkty są przygotowywane w tym stylu. Wyróżnić należy przede wszystkim listwy przypodłogowe MDF. Ze względu na to, że zazwyczaj są one malowane przy użyciu farb poliuretanowych, z łatwością poddają się zabiegom pielęgnacyjnym i upiększającym. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby jednocześnie zabezpieczyć je przed uszkodzeniami, a także nadać blasku lub zastosować półmat.
To jednak nie wszystko. Listwy przypodłogowe MDF można też dowolnie malować. Biel pokryjesz każdym kolorem z palety RAL. Jeśli więc oryginalna barwa straci swój urok lub gdy plany aranżacyjne się zmienią, zawsze można odświeżyć wygląd listwy.
Równie atrakcyjne okażą się listwy przypodłogowe drewniane. Szczególnie polecane są produkty wykonane z twardszych oraz egzotycznych gatunków drewna. Gwarantują bowiem znacznie większą wytrzymałość mechaniczną, jak również lepszą odporność na wpływ czynników zewnętrznych, na przykład wilgoci. Takie listwy sprawdzą się zwłaszcza kuchniach, łazienkach i na korytarzach.
Gdzie warto zamontować białe listwy przypodłogowe?
Mowa jest o produktach o uniwersalnym charakterze, które można zestawiać z różnymi kolorami ścian, podłóg i mebli. Bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach minimalistycznych, utrzymanych w stylu skandynawskim. Biel w takich aranżacjach pełni bardzo ważną funkcję. Zwłaszcza gdy zostanie połączona z naturalnym parkietem bądź ciemniejszymi ścianami.
Jeśli zależy Ci na grze kontrastów, celuj w wysokie listwy przypodłogowe, które wyznaczą wyraźną granicę między oboma odcieniami. Co ważne, często są to listwy grube, pozwalające na skuteczne maskowanie kabli. Oczywiście biel wykorzystać można także w aranżacjach tradycyjnych. Dobrze komponują się zwłaszcza z motywami kwiatowymi (na rynku pełno jest tapet przygotowywanych w tym stylu).
Jak widać, listwa przypodłogowa wcale nie jest mało znaczącym elementem wystroju, obok którego można przejść obojętnie. Jej wybór ma spore znaczenie. Zwłaszcza gdy zależy Ci na uzyskaniu konkretnego efektu. Produkty w kolorze białym okażą się pod tym względem bardzo przydatne.