Zadaniem wiatrownicy jest ochrona konstrukcji dachu przed silnym wiatrem. Jest to urządzenie, które można zamontować na dachach pokrytych zarówno blachą, jak i dachówką cementową. Poznaj specyfikę tego urządzenia oraz sposób montażu.
Co to jest wiatrownica?
Wiatrownica (inaczej obróbka szczytowa lub „wiatrówka”) jest osłoną bocznej krawędzi dachu i zazwyczaj produkowana jest z płaskiej blachy. Niemniej jednak dostępne są również modele wykonane z drewna i PCV. Głównym zadaniem urządzenia jest ochrona konstrukcji dachu i pokrycia przed wiatrem. Dzięki niej do krawędzi połaci łatwiej przyczepić obróbki blacharskie. Miejscem montażu wiatrownicy jest deska szczytowa lub skrajna krokwia. Zanim jednak znajdzie się na właściwym miejscu, należy upewnić się, czy wspomniane elementy mają poprawne położenie. Obróbka szczytowa to niezbędny element każdego budynku, więc ich produkcją zajmuje się wiele firm branży budowlanej. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. wiatrownice Balex.
Wykonanie wiatrownicy można zlecić dekarzowi lub kupić gotową obróbkę blacharską. Urządzenie pełni jednak i funkcję estetyczną. Podczas zakupu danego modelu warto zwrócić uwagę na jego kolor i dopasować go do koloru pokrycia dachowego tak, aby cała kompozycja wyglądała spójnie.
Jak zamontować wiatrownicę?
Sposób montaż urządzenia zależy od rodzaju dachu. Gdy jest on pokryty blachodachówką lub blachą, wiatrownicę przyczepiamy dopiero po tym, jak skończymy układać pokrycie. Pas blachy należy przymocować za pomocą gwoździ lub wkrętów. Na dachach pokrytych dachówką, wiatrownicę montuje się przed położeniem pokrycia. Dzięki temu dachówka ma solidne oparcie na desce czołowej. Przed założeniem obróbki szczytowej warto też sprawdzić, czy nie ma jej już w podsufitce dachowej.
Na powierzchniach wyłożonych cementowymi dachówkami, można zamontować blaszane wiatrownice. Urządzenia tego typu układa się jeszcze przed położeniem dachówki. Tu trzeba wspomnieć, że w tym przypadku obróbka szczytowa powinna znajdować się pod pokryciem, przymocowana do deski szczytowej. Pokrycie dachówek ułoży się poprawnie jedynie wtedy, gdy „wiatrówka” będzie poprawnie wyprofilowana.
Co oprócz wiatrownicy jest ważne podczas wykańczania dachów?
Poprawnie dobrana wiatrownica nie jest jedyną gwarancją, że w razie porywistych wiatrów konstrukcja dachu pozostanie nienaruszona. Niemniej ważny jest montaż właściwego systemu rynnowego — rozmiar wspomnianego systemu powinien być dopasowany do rozmiaru dachu. Następnie należy zadbać o uszczelnienie komina, by do jego wnętrza nie przeciekała woda. Już nawet niewielkie szczeliny na jego styku mogą spowodować, że po pierwszych opadach deszczu nastąpi poważna awaria całego systemu wentylacyjnego.
Zarówno dobór wiatrownicy, jak i systemu rynnowego, a tym bardziej wszelkie naprawy komina zawsze warto zlecać fachowcom. Wymienione podzespoły mają duży wpływ nie tylko na sprawne funkcjonowanie całego domu, ale i bezpieczeństwo jego mieszkańców.