Wdowi garb jest schorzeniem, które najczęściej występuje u osób po 50. roku życia. Charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy karku. W efekcie pojawiają się ból, parestezje kończyn górnych i zawroty głowy. Dochodzi też do ograniczenia ruchomości. Zobacz, jak można leczyć wdowi garb.
Czym jest wdowi garb?
To schorzenie, które charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej między karkiem a piersiowym odcinkiem kręgosłupa. Objawia się jako wypukłość i może mieć różną wielkość. Wdowi garb powstaje zwykle u osób starszych, które są po 50. roku życia. Rzadko jest obecny także w młodszej populacji. Ze względu na dzisiejszy tryb życia to coraz częstsze zjawisko.
Nazwa „wdowi garb” odnosi się do wieku, w którym zazwyczaj się on pojawia. Często występuje też u kobiet, które straciły swoich mężów i zmagają się ze smutkiem. W takich sytuacjach jest on efektem przybierania charakterystycznej „zmartwionej” pozycji ciała – skulania się i opuszczania głowy.
Wdowi garb nie jest jedynie kosmetycznym schorzeniem. Stanowi przyczynę występowania wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim zmiana jest bardzo wrażliwa na dotyk, dlatego często powoduje ból (może on promieniować do niższych odcinków kręgosłupa). Ponadto pojawiają się zawroty głowy, drętwienie rąk lub problemy z oddychaniem.
Przyczyny powstawania wdowiego garbu
Częstą przyczyną wdowiego garbu jest nieprawidłowa pozycja ciała. Schorzeniu sprzyja:
- garbienie się,
- kulenie się,
- utrzymywanie przez długi czas pochylonej głowy,
- wysunięcie barków do przodu.
Na powstanie wdowiego garbu narażone są osoby, które dużo pracują przy komputerze, maszynie do szycia, taśmie produkcyjnej. Do czynników ryzyka zalicza się też osteoporozę, schorzenia kręgosłupa, otyłość, a nawet problemy emocjonalne.
Czy można leczyć wdowi garb?
Jest to schorzenie, które można skutecznie leczyć. Warto jednak pamiętać, że działania powinny zostać podjęte, gdy tylko zostaną zaobserwowane pierwsze objawy. Gdy zmiana na karku przybiera duże rozmiary, jej usunięcie staje się niemożliwe.
W leczeniu wdowiego garbu mogą pomóc:
- masaż,
- kinesiotaping,
- zabiegi fizykoterapeutyczne,
- odpowiednio dopasowany zestaw ćwiczeń,
- utrzymywanie prawidłowej postawy ciała,
- zabieg chirurgiczny.
Leczenie wdowiego karku powinno zawsze przebiegać pod okiem specjalisty. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą.
Ćwiczenia na wdowi garb
Ćwiczenia na wdowi garb skupiają się na odcinku piersiowo-szyjnym kręgosłupa. Mogą to być:
- ruchy głowy w przód i w tył oraz na boki z lekkim oporem,
- dociskanie tylnej części ciała do ściany (w pozycji stojącej) lub maty (w pozycji leżącej).
Polecane są ćwiczenia z użyciem specjalnych rollerów masujących oraz joga.
Profilaktyka wdowiego garbu
Profilaktyka wdowiego garbu składa się z kilku elementów. Przede wszystkim należy pilnować odpowiedniej postawy ciała, a także zadbać o ergonomię stanowiska pracy. Wskazane są regularne ćwiczenia. Dobrze jest dążyć do poprawy samopoczucia i utrzymania zdrowia psychicznego.