Co to jest klasyfikacja wstępna?

Kwalifikacja wstępna kierowcy jest furtką do kariery zawodowej. Bez tego uprawnienia nie można wykonywać zawodu kierowcy. Jednak warto przyjrzeć się, kiedy i kto powinien posiadać kwalifikację. Może okazać się, że dana osoba go wcale nie potrzebuje lub wręcz przeciwnie jest ono jej niezbędne.

--- REKLAMA ---

Co to jest kwalifikacja wstępna kat C i D?
Kwalifikacja wstępna wymagana jest od każdego, kto chce pracować jako kierowca autobusu lub samochodu ciężarowego. Kiedyś uprawnienia będące poprzednikiem kwalifikacji nazywano kursem przewozu rzeczy (lub osób). Obecnie został on zastąpiony przez kurs kwalifikacji wstępnej, który narzucają odpowiednie dyrektywy unijne. Jest to sposób na ujednolicenie uprawnień dla kierowców w całej Europie. To bardzo ważne nie tylko ze względu na podejmowanie pracy w innych krajach UE, ale przede wszystkim podczas jazdy po nich. Jednolite uprawnienia i dokumenty pozwalają na sprawne przeprowadzenie kontroli i weryfikację, czy dany kierowca jest uprawniony do prowadzenia pojazdu. Przepisy te funkcjonują od 2008 roku dla kierowców autobusów oraz od 2009 roku dla kierowców ciężarówek.

Kursy kwalifikacji wstępnej przeprowadza firma szkoleniowa TRAWERS

Jak wygląda ubieganie się o kwalifikację?
Otrzymanie kwalifikacji wstępnej wymaga spełnienia kilku warunków. Po pierwsze ubiegający się musi mieć prawo jazdy jednej, z następujących kategorii:
– kat. C, C1, C+E, C1+E;
– kat. D, D1, D+E, D1+E.
Nie bez powodu kategorie zostały podzielone na dwie grupy. Kwalifikacja wstępna kat C (oraz innych wymienionych w tym podpunkcie) nie umożliwia bycia kierowcą autobusu. Jeżeli posiadamy jedną kwalifikację z tych dwóch kategorii, druga będzie już kwalifikacją wstępną uzupełniającą. Żeby otrzymać kwalifikację, należy ukończyć kurs kwalifikacji, który trwa 280 h (w tym 260 h zajęć teoretycznych i 20 h to zajęć praktycznych). Kurs zakończony jest egzaminem podzielonym na część podstawową i specjalistyczną. Warto przyłożyć się do przygotować, gdyż egzamin jest stosunkowo drogi oraz wymagający. Jednak dobre przygotowanie z pewnością pozwoli zdać go bez problemu.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments