Co to jest autocasco i co warto o nim wiedzieć?

Materiał zewnętrzny

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców zabezpiecza wprawdzie roszczenie osób poszkodowanych w wypadku, jednak nie chroni ono już kierowcy, który doprowadził do takiego zdarzenia. Jego uzupełnieniem jest natomiast nieobowiązkowe ubezpieczenie AC (autocasco) rozszerzające stopień ochrony właściciela pojazdu. Omawiamy najważniejsze związane z nim kwestie.

Ubezpieczenie AC – dodatkowa ochrona kierowcy

Przede wszystkim nieobowiązkowe ubezpieczenie AC gwarantuje, że ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu kierowcy nawet wówczas, gdy to z jego winy będzie miało miejsce zdarzenie komunikacyjne. Standardowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie przewiduje takiego zabezpieczenia, co oczywiście jest bardzo niekorzystne dla sprawcy kolizji czy wypadku.

Podkreślamy bowiem, że spowodowanie chociażby niewielkiej stłuczki nie musi absolutnie wynikać z brawury czy nieodpowiedzialności. Wystarczy jedynie chwila nieuwagi lub jazda podczas złych warunków atmosferycznych, by doprowadzić np. do zderzenia z innym pojazdem. Każdy powinien mieć pełną świadomość, że możliwość spowodowania wypadku dotyczy także i jego osoby. Z tego względu, wszyscy właściciele aut powinni rozważyć zakup właśnie autocasco.

Wariant ubezpieczenia – istotny element polisy

Zachęcamy jednak, aby wykupując AC na samochód bardzo dokładnie zwrócić uwagę na warunki przyznawania ubezpieczenia. Przede wszystkim podstawowym kryterium będzie wybrany przez nas  wariant polisy. Wyróżnia się co do zasady dwa warianty, tj. serwisowy (bezgotówkowy) i kosztorysowy (gotówkowy). W wariancie serwisowym, to warsztat będzie rozliczał się bezpośrednio z ubezpieczycielem. W wariancie kosztorysowym – z ubezpieczycielem rozliczamy się osobiście.

Przyjmuje się, że dla kierowców korzystniejszym wariantem zawsze jest wariant serwisowy. Niestety osobiste prowadzenie rozliczeń z towarzystwem ubezpieczeniowym często może okazać się stresujące, kłopotliwe i w skrajnych przypadkach – nieopłacalne. Wariant serwisowy zdejmuje z nas ten obowiązek.

Części oryginalne czy zamienniki?

Decydując się na ubezpieczenie AC pojazdów zwróćmy także uwagę, czy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje naprawy w oparciu o części nowe, czy może o zamienniki. W tym przypadku opłacalność opcji jest kwestią względną: jeśli ubezpieczamy pojazd starszy, na którym szczególnie nam nie zależy – być może korzystniejsza będzie opcja oparta na zamiennikach. Co do zasady jednak  zawsze polecamy wykorzystywanie części oryginalnych.

Opcja z wkładem własnym

AC samochodowe może też przewidywać wykonywanie napraw przez ubezpieczyciela pod warunkiem, że właściciel pojazdu pokryje część niezbędnych kosztów (np. ok. 10%). W naszej opinii bardziej opłacalnym wariantem jest sytuacja, w której właściciel samochodu nie jest zobowiązany do ponoszenia takich kosztów, niemniej niekiedy – przy niższych składkach – taka opcja też może wydać się akceptowalna.

Autocasco – zabezpiecza też przed innymi zdarzeniami

Należy jednocześnie wskazać, że ubezpieczenie AC chroni przede szeregiem innych zdarzeń niż uszkodzenie auta w wyniku kolizji. Przede wszystkim z polisy zostaną uaktywnione środki, jeżeli dojdzie do kradzieży naszego pojazdu. Niestety zawsze musimy założyć, że taka sytuacja może mieć miejsce – szczególnie kupując samochód nowy, wyższej klasy. Zakup AC będzie wówczas nieodzowny.

Autocasco chroni również przed zdarzeniami losowymi, takimi jak powódź, pożar, czy grad, które mogą poważnie uszkodzić nasz wehikuł. Nie zapominajmy przy tym o jego zniszczeniu wskutek aktów wandalizmu, niejednokrotnie wiążących się ze stłuczonymi szybami czy uszkodzoną karoserią. Zakres ochrony AC jest duży i bez wątpienia korzystny dla kierowców.

Autocasco – przydatna polisa dla kierowców

Z całą pewnością ubezpieczenie AC jest polisą przydatną i zapewniającą względny spokój kierowcy. Zapewnia ona środki na powypadkową naprawę samochodu, jak i też gwarantuje odszkodowanie z tytułu jego kradzieży czy uszkodzenia w wyniku zdarzeń losowych. Wprawdzie wiąże się to z dodatkowymi kosztami, niemniej w naszym przekonaniu zawsze warto rozważyć taki zakup.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments