Co przygotować przed przyjściem dziecka na świat?

Materiał zewnętrzny

Nim maluch przyjdzie na świat, musisz przygotować się na każdą możliwą sytuację, by móc jak najszybciej zareagować, gdy będzie trzeba. By jednak zrobić to odpowiednio, musisz zaopatrzyć się w szereg niezbędnych przedmiotów, dzięki którym stanie się to możliwe.

Ich skompletowanie nie jest jednak wcale takie łatwe, szczególnie w tym burzliwym okresie przed przyjściem malucha na świat, gdy towarzyszące ci emocje sprawiają, że jeszcze trudniej zdecydować. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że zadbasz o wszystko, co niezbędne, jesteś w dobrym miejscu! Powiemy ci, jak zabrać się za takie zakupy i w co się zaopatrzyć, by nie zabrakło ci niczego potrzebnego.

Wyprawka dla noworodka – czyli jak podejść do zakupów

Odpowiednie podejście do zakupów dla malucha to połowa sukcesu. Nie można dawać się ponieść emocjom i kupować wszystkiego, co ci się podoba, co wydaje ci się, że będzie odpowiednie i czego bezpieczeństwa oraz cech nie sprawdzić przed zakupem. W ten sposób wydajesz jedynie mnóstwo pieniędzy na przedmioty, które później mogą się okazać niefunkcjonalne lub najzwyczajniej zbędę. Dlatego też, jeśli chcesz zrobić dobre zakupy, zacznij od wyciszenia się i spokojnego podejścia do sprawy.

Pierwszym, co należy zrobić, przygotowując się do nadejścia malucha, jest wybranie sypialni dla niego. Gdy już to zrobisz, wejdź do wybranego pokoju, rozejrzyj się dokładnie i wyobraź sobie, jak chcesz, by taka sypialnia wyglądała. Zapisz potem wszystkie swoje pomysły na kartce, która będzie twoją listą wyjściową do stworzenia wyprawki.

Wyprawka to właśnie nic innego ja przedmioty, które będą ci potrzebne do opieki nad dzieckiem. Na jej temat znajdziesz w Internecie bardzo wiele artykułów, jednak nie daj się zwieść! Tego typu listy tworzone są w sposób uniwersalny, podając jedynie to, co powinno znaleźć się w każdej wyprawce. Nie oznacza to jednak, że ich kupienie załatwi sprawę. Każdy dom jest inny, każde dziecko i jego rodzice również, dlatego każda lista przedmiotów będzie wyglądała inaczej. Dlatego też nie sugeruj się zbytnio tymi, które znajdziesz w wyszukiwarce, zabierz się za stworzenie własnego zbioru produktów i miej pewność, że niczego ci nie zabraknie!

Gdy spiszesz już wszystkie rzeczy, które powinny znaleźć się w sypialni. Przejdź się po reszcie domu i zrób to samo. Następnie powieś listę w widocznym miejscu i dopisuj do niej kolejne przedmioty, które przyjdą ci do głowy. Gdy będzie ci się wydawało, że masz już wszystko, zostaw listę na kilka tygodni, po czym wróć do niej i porządnie zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz wszystkiego, co się tam znalazło. Możliwe również, że zechcesz dodać coś więcej. Gdy powtórnie sprawdzisz listę, możesz przejść do rozpoczęcia kompletowania wyprawki.

By żadne z młodych rodziców nie czuło się przytłoczone wielkimi zakupami, stworzoną przez siebie listę warto podzielić wspólnie z drugim rodzicem na trzy części: przedmioty, które kupi mama, przedmioty, które kupi tata oraz takie, na których zakup wybierzecie się wspólnie. Dzięki temu każde z was będzie miało mniej do załatwienia, skupi się na tym, co będzie dla niego łatwe do wybrania, a w najważniejszy kwestiach wciąż będziecie decydować wspólnie.

Co powinno się znaleźć w wyprawce?

Chociaż wyprawka dla noworodka jest inna w zależności od potrzeb rodziców i ich dziecka, są jednak uniwersalne przedmioty i akcesoria, których potrzebuje każda rodzina. By pomóc ci w wypisaniu tych rzeczy, pozwalając skupić się na tych zależnych od indywidualnych potrzeb, poniżej zamieszczono propozycje zakupów, które z pewnością ci się przydadzą.

  1. Ubranka – chociaż większość z nich należy kupować dopiero po tym, gdy dziecko przyjdzie na świat, trzeba kupić chociaż po kilka sztuk każdych z nich, by w pierwszych dniach mieć w co ubrać pociechę. Kup więc po 2-3 pary koszulek, spodenek, śpioszków, czapeczek i skarpetek oraz jakieś okrycie wierzchnie, by mieć pewność, że zadbasz o odpowiednie ciepło maleństwa.
  2. Akcesoria kosmetyczne – a na ich czele pieluszki, których również nie należy kupować zbyt wiele przedwcześnie. Jedna czy dwie paczki będą wystarczające, więcej kupisz, znając dokładnie wymiary malucha. Zadbaj zaś o oliwkę, płyn do kąpieli, szampon, nożyczki do paznokci, waciki, pałeczki do uszu i szczotkę do włosów, by móc odpowiednio zadbać o higienę pociechy. Warto również zaopatrzyć się w przewijak, który będzie doskonałym miejscem do przewijania i ubierania dziecka.
  3. Akcesoria do jedzenia – zestawy sztućców, kubków, krzesełko dla noworodków, smoczki, butelki, woreczki do sterylizacji butelek i tym podobne. Są niezbędne, by móc prawidłowo i bezpiecznie nakarmić malucha, a z czasem uczyć go samodzielnego przyjmowania pokarmu
  4. Akcesoria podróżne – takie jak wózek, fotelik do samochodu, łóżeczko turystyczne, nosidełko oraz wszystkie inne tego typu akcesoria, które wydadzą ci się istotne. Musisz mieć bowiem pewność, że podczas podróży twoje maleństwo jest bezpieczne i może spokojnie spać, zbierając siły do poznawania świata.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments