Co powinniśmy wiedzieć o kursie SRC?

Materiał zewnętrzny

Przepisy wymagają, aby każdy jacht był wyposażony radiostację obsługiwaną przez osobę z uprawnieniami. Kompetencje takie zdobywa się poprzez uzyskanie certyfikowanej licencji, która jest niezależna od posiadanego patentu żeglarskiego. Aby móc swobodnie poruszać się po morzu i zapewnić sobie oraz uczestnikom rejsu bezpieczeństwo, warto zrobić kurs radiooperatora SRC. Na czym polega takie szkolenie i jakie korzyści z niego wynikają?

Czym się zajmuje radiooperator SRC?

Podczas rejsu morskiego przynajmniej jeden członek załogi musi posiadać odpowiednie przeszkolenie do obsługi łączności radiowej. Radiooperator SRC to odpowiedzialne stanowisko, gdyż od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo całej wyprawy. Żeglowanie po otwartym morzu zawsze stwarza pewne ryzyko, gdyż nie można liczyć na bezpośrednie wsparcie z lądu. 

Do takich sytuacji przygotowuje kurs radiooperatora SRC, do którego zadań należy m.in.:

 • utrzymywanie łączności na morzu oraz z radiostacją na lądzie,
 • wezwanie pomocy w razie wystąpienia niebezpieczeństwa,
 • informowanie o zmianach warunków pogodowych na morzu,
 • uprzedzanie o zagrożeniach,
 • podawanie pozycji geograficznej służbom ratowniczym, 
 • prowadzenie korespondencji z portem za pomocą urządzeń łączności, takich jak radiotelefon VHF, odbiorniki Navtex czy system GMDSS.

Kurs SRC z FairWinds może przejść każdy. Oznacza to, że certyfikat nadający uprawnienia operatora łączności może otrzymać również szeregowy członek załogi, a nie jedynie kapitan jachtu.

Kurs SRC RYA – co obejmuje program szkolenia?

RYA to międzynarodowa organizacja, która nie tylko zrzesza żeglarzy, ale także organizuje specjalistyczne kursy i wydaje certyfikaty. Kończąc takie szkolenie, masz pewność, że uzyskane kwalifikacje będą honorowane na całym świecie. Dlatego kursy SRC RYA z FairWinds są najbardziej pożądanymi wśród operatorów jachtów. Szkolenie przeprowadzane jest w formie zajęć teoretycznych oraz praktycznych. 

Ścieżka nauczania obejmuje m.in.:

 • zdobycie informacji o różnych typach łączności oraz obsługiwanych urządzeniach,
 • przekazanie wiedzy dotyczącej procedur w systemie GMDSS oraz zasady powiadamiania o zagrożeniach,
 • praktyczną obsługę sprzętu do łączności,
 • procedury prowadzenia komunikacji między jachtem a portem,
 • nabycie umiejętności odczytywania komunikatów, analizowania sytuacji na morzu oraz przekazywania informacji za pośrednictwem różnych kanałów łączności.

Kurs radiooperatora obejmuje wiele ćwiczeń praktycznych, które odbywają się z użyciem profesjonalnych urządzeń do łączności radiowej. Dzięki temu podczas takich zajęć możesz na własnej skórze przekonać się, jak wygląda rzeczywisty proces obsługi radiostacji, z którym będziesz miał do czynienia na morzu.

Dla kogo przeznaczony jest kurs radiooperatora SRC?

W kursie mogą wziąć udział nawet osoby niepełnoletnie. Na szkolenie SRC możesz zapisać się już w wieku 15 lat, jednak warunkiem jego ukończenia jest posiadanie 16 lat w dniu przystępowania do egzaminu. Ponadto niezbędna jest znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Jest to konieczne, gdyż zarówno komunikaty wydawane przez radiostację, jak i całe szkolenie SRC odbywa się po angielsku.

Przebieg kursu radiooperatora SRC

Zajęcia odbywają się w formie e-learningowej. Oznacza to, że możesz zostać uczestnikiem szkolenia bez względu na to, gdzie mieszkasz. Kurs SRC online polega na nauce poprzez dedykowaną platformę internetową. Udostępniane są na niej wszelkie materiały i ćwiczenia do opanowania. Dodatkowo uczestnicy mają możliwość konsultacji z instruktorem, dlatego kurs SRC online jest ukierunkowany na indywidualne podejście do każdego ucznia. 

Warunkiem uzyskania certyfikatu radiooperatora SRC, jest zdanie egzaminu w siedzibie firmy szkoleniowej. Uzyskana licencja jest bezterminowa i uznawana na całym świecie.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments