Ciąża to wyjątkowy stan, który – choć daje mnóstwo radości – nie jest wolny od uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, czego możesz spodziewać się w pierwszym trymestrze i poznaj sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych objawów.
Ciąża tydzień po tygodniu będzie dawała mnóstwo typowych dolegliwości. Oczywiście nie wszystkie niżej wymienione muszą dotyczyć właśnie ciebie. Każda ciąża może przynieść zupełnie inny zestaw ciążowych dolegliwości.
Bóle głowy
Bóle głowy to częsta ciążowa przypadłość, która mimo swojej uciążliwości, nie stanowi zwykle zagrożenia dla zdrowia. Chociaż może pojawiać się przez całą ciążę, najczęściej dokucza w pierwszym trymestrze.
Ból głowy w ciąży jest najczęściej spowodowany zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Gdy tylko hormony ustabilizują się, a ciało przyzwyczai do nowej sytuacji, ból głowy powinien samoistnie przejść. Nie możesz go jednak bagatelizować – niekiedy może wskazywać na wysokie ciśnienie tętnicze, bardzo niepożądane podczas ciąży.
Aby złagodzić dolegliwości bólowe:
- przyłóż do czoła kompres
- zastosuj jedną z technik relaksacyjnych
- wykonaj łagodny masaż skroni.
Pamiętaj również, by wypijać odpowiednią ilość wody, często wietrzyć pomieszczenia w których przebywasz oraz wysypiać się. W ten sposób możesz zminimalizować ryzyko występowania dolegliwości bólowych.
Wymioty i nudności
Wymioty i nudności to tak częsta ciążowa dolegliwość, że można ją zaliczyć do typowych objawów świadczących o ciąży. Naukowcy nie są pewni, dlaczego niektóre kobiety muszą się z nimi zmagać, a inne – zupełnie są ich pozbawione. Jedna z najczęstszych teorii dotyczących ciążowych nudności mówi, że pojawiają się w efekcie zawirowań hormonalnych – gdy rośnie poziom progesteronu oraz gonadotropiny kosmówkowej.
Chociaż nie da się całkowicie zapobiec porannym ciążowym wymiotom i nudnościom, można zmniejszyć ryzyko ich występowania. Pamiętaj więc, aby:
- przed wstaniem z łóżka zjeść niewielki posiłek (krakersa, kilka słonych paluszków)
- spożywać mniejsze porcje posiłków, ale w krótszych odstępach czasu
- unikać picia w trakcie posiłków.
Na nudności dobrze działa też imbir – woda z dodatkiem startego korzenia złagodzi dolegliwości.
Jeżeli ciąża tydzień po tygodniu będzie przebiegać prawidłowo, pod koniec pierwszego trymestru dolegliwości te powinny zniknąć samoistnie. Czasami jednak zdarza się, że powracają w trzecim trymestrze.
Bóle brzucha
Bóle brzucha w pierwszym trymestrze, choć mogą niepokoić, najczęściej nie stanowią powodów do zmartwień. Warto bowiem pamiętać, że ciąża tydzień po tygodniu powoduje rozrost macicy, co jednocześnie prowadzi do zwiększonego jej ukrwienia. Z tego powodu wiele kobiet uskarża się na bóle brzucha, kłucie oraz delikatne skurcze.
Trudno jest zapobiec tym dolegliwościom, ponieważ zazwyczaj stanowią część procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Nigdy jednak nie można ich lekceważyć, ponieważ ból w dole brzucha może być pierwszym objawem poronienia.
Zgaga
Chociaż zgaga kojarzy się przede wszystkim z późniejszymi okresami ciąży, to równie dobrze może pojawić się już w pierwszym trymestrze. Nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle lub za mostkiem najczęściej występuje po posiłkach.
Chcąc złagodzić dolegliwości, warto:
- jeść częściej, ale mniejsze porcje
- włączyć do diety kefir, jogurty naturalne, migdały
- zrezygnować z jedzenia owoców cytrusowych na śniadanie
- unikać spożywania ostro przyprawionych dań.
To zaledwie kilka dolegliwości typowych dla pierwszego trymestru ciąży. Ich pojawienie się zwykle jest stanem całkowicie naturalnym, ale jeśli budzą twój niepokój, opowiedz o nim swojemu ginekologowi.