Bromelina – czym jest i na co wpływa?

Bromelina, czy też inaczej bromelaina, to niesamowicie przydatny enzym pochodzenia roślinnego, który przy regularnym dostarczaniu organizmowi może przynieść spektakularne rezultaty. Co ciekawe, tytułowy ekstrakt czerpany jest z łodyżek popularnych owoców tropikalnych, tj. ananasów. Dla niekoniecznie gustujących w tego rodzaju fruktach, wartym uwagi rozwiązaniem jest suplementowanie opisywanej substancji z wykorzystaniem certyfikowanych wyrobów rekomendowanych producentów typu Swanson, którzy proponują bromelinę w postaci kapsułkowej. Doskonała nie tylko jako dodatek suplementowy do zbilansowanej diety, ale także chętnie stosowana w kulinariach, jako trik na szybkie zmiękczenie mięsa, uchodzi za jeden z najbardziej wartościowych enzymów owocowych.

--- REKLAMA ---

Spectrum korzyści

Użycie bromelainy jest niesamowicie rozległe, podobnie jak i szerokie są jej cenne dla organizmu właściwości. Charakteryzowany składnik rewelacyjnie radzi sobie z wszelakimi stanami zapalnymi, zapobiegając ich powstawaniu, lecz także niwelując te już rozwinięte. Błyskawicznie zmniejsza obrzęki oraz łagodzi opuchlizny. Dzięki właściwościom lekko złuszczającym, przyczynia się do lepszego i sprawniejszego gojenia się trudnych do wyleczenia ran. Jest znakomita na oparzenia i nie ma sobie równych w walce z rozmaitymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Często bromelinę zalecają medycy podczas zażywania silnych antybiotyków. Powodem jest udowodnione naukowo zwiększone działanie medykamentów przy jednoczesnym suplementowaniu omawianą substancją. Bromelaina zapewnia zmniejszenie ilości wydzieliny oskrzelowej, dlatego chroni zatoki i płuca. Pomaga w zmaganiach z astmą dziecięcą i dorosłego. Stymuluje proces trawienny i zwiększa tempo przemiany materii. Warto, aby uwzględniły ją w swoim codziennym jadłospisie osoby walczące z nadmierna tkanką tłuszczową, cellulitem, ale i uporczywymi problemami natury gastrycznej. Bromelina jest enzymem całkowicie naturalnym, dlatego umożliwia łatwe trawienie białek i co za tym idzie ogranicza ich długotrwałe zaleganie w jelitach. Dzięki racjonalnemu, zgodnemu z zaleceniami producenta, dawkowaniu specyfików na bazie enzymu z ananasa, można zapewnić sobie smukłą sylwetkę oraz zmniejszyć apetyt, nie wywołując przy tym praktycznie żadnych skutków ubocznych. Ponadto, bromelina polepsza wchłanianie aminokwasów. Jest ona też skutecznym sposobem na stworzenie bariery ochronnej uniemożliwiającej powstawanie zagrażających zdrowiu, a nawet często i życiu skrzepów oraz zatorów. Rozpuszcza fibrynę i płytkę miażdżycową, przez co pozwala na rozszerzenie zwężonych tętnic. Zaleca się stosowanie preparatu bromelinowego wraz z potasem oraz właściwą dawką magnezu, bowiem jest to sprawdzona receptura na uniknięcie zawału, udaru i miażdżycy.

Systematycznie lecz ostrożnie

Mimo tego, że bromelaina ma bardzo dużo wartościowych składników i przypisywane są jej rozliczne cenne dla naszego organizmu właściwości, nie zawsze jest polecana do suplementacji. Warto zwrócić uwagę na to, że omawiana substancja silnie reaguje z wybranymi lekami, w konsekwencji czego zwiększa ich działanie, co często wywołuje szereg negatywnych dla zdrowia skutków. Zbyt mocny wpływ medykamentów może niekiedy powodować spustoszenie organizmu, rzutując na pogorszenie funkcji różnych narządów wewnętrznych. Poza tym, specjaliści sugerują, aby ostrożnie do suplementacji enzymem ananasowym w postaci bromeliny podchodzili cukrzycy, gdyż jako cenne źródło cukrów prostych powoduje ona drastyczny i nagły wzrost poziomu glukozy we krwi.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments