Tegoroczne wakacje są inne niż zwykle. Wyjazdy do wielu krajów są niemożliwe, a spędzanie urlopu w kraju wiąże się z obowiązkiem przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Aby zachęcić Polaków do spędzania urlopu w kraju i jednocześnie wesprzeć branżę turystyczną, rząd wprowadził bony turystyczne 500+. Dzięki nim wyjazd na wakacje jest możliwy, nawet gdy domowy budżet w ostatnich miesiącach ucierpiał.
Turystyka 500+ – jaki jest jej cel?
Pandemia COVID-19 osłabiła branżę turystyczną na całym świecie. Wstrzymano loty, hotele i pensjonaty przez długi czas były zamknięte, a restauracje i kawiarnie mogły podawać posiłki jedynie na wynos. Wypoczynek poza miejscem zamieszkania był niemożliwy z powodu zakazu podróżowania bez ważnej przyczyny. Obecnie wyjazdy na wakacje są dozwolone, dlatego branża turystyczna robi wszystko, by przyciągnąć jak najwięcej gości. Pomagają jej w tym bony turystyczne, wydawane przez polski rząd na każde dziecko na zasadach podobnych jak świadczenie 500+.
Celem wprowadzenia bonów turystycznych jest wsparcie finansowe polskich rodzin, które na skutek pandemii utraciły część dochodów. Wielu z nich nie byłoby stać na wakacje, jednak bon turystyczny 500+ umożliwi im wyjazd na co najmniej kilka dni. Dzięki temu rodzice z dziećmi wypoczną, a pensjonaty, hotele i inne obiekty, które zgłoszą się do akcji, poprawią swoją kondycję finansową.
Czym są bony turystyczne?
Bony turystyczne są przewidziane dla dzieci w wieku do 18 lat. Otrzymają je wszystkie dzieci bez względu na dochód rodziców. Wysokość świadczenia wyniesie 500 złotych, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 1000 złotych. Bon przyjmie formę elektronicznego kodu, który będzie można wykorzystać w części lub w całości na pokrycie kosztów usług hotelarskich lub udziału w imprezach turystycznych organizowanych na terenie kraju. Udział w imprezach turystycznych można opłacić za pomocą bonów, zarówno gdy wycieczkę organizuje prywatny przedsiębiorca, jak i gdy zajmuje się tym organizacja pożytku publicznego.
W przypadku bonów turystycznych niemożliwa będzie ich wymiana na gotówkę. Elektroniczny kod będzie przyjmowany wyłącznie przez podmioty turystyczne, które dołączą do akcji i znajdą się w katalogu tworzonym przez Polską Organizacją Turystyczną. Płatność za usługi w obiektach i u organizatorów, którzy nie dopiszą się do katalogu, będzie niemożliwa. Turystyka 500+ nie będzie finansować usług realizowanych przez zagranicznych touroperatorów, hotelarzy itd. Zgodnie z zapowiedziami niemożliwe będzie płacenie bonem turystycznym w restauracjach i kawiarniach, a także w parkach rozrywki, kinach i teatrach.
Bon turystyczny na wakacje i nie tylko
Polski Bon Turystyczny będzie ważny do 31 marca 2022 roku, dlatego będzie można przeznaczyć go nie tylko na wakacje, ale również na wyjazdy w czasie ferii zimowych, wypoczynek w długie weekendy oraz na podróże po kraju w innych terminach. Ze względu na możliwość wykorzystania bonu w kilku częściach, rodzice będą mogli sprawdzać, jaka kwota pozostaje do ich dyspozycji po opłaceniu wybranej usługi turystycznej.
Dzięki długiemu okresowi ważności, bon turystyczny może być wykorzystany na opłacenie zaliczek na wyjazdy dziecka w kolejnych latach. Co ważne, turystyka 500+ obejmie dzieci, które urodzą się w trakcie trwania programu. Świadczenie ma mieć charakter jednorazowy.
Jak uzyskać bony turystyka 500+?
Bon turystyczny 500+ otrzyma się po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rejestracja w systemie jest możliwa za pomocą Profilu Zaufanego, podpisu elektronicznego kwalifikowanego lub systemu bankowości elektronicznej. Po potwierdzeniu danych bon zostanie aktywowany. W celu opłacenia nim usług w ramach turystyki 500+ konieczne będzie okazanie bonu podczas dokonywania rezerwacji lub najpóźniej w trakcie zakwaterowania w wybranym obiekcie.
Kto może wykorzystać bon turystyczny 500+?
Co ważne, z bonu turystycznego 500+ mogą skorzystać wyłącznie jego beneficjenci, czyli dzieci. Usługa, za którą dokonuje się płatności, musi zatem dotyczyć bezpośrednio dziecka. Bonu nie można użyć do opłacenia pobytu rodzica w hotelu lub pensjonacie, nawet gdy opiekun przebywa w nim wraz z dzieckiem. Zabronione jest przekazywanie bonu osobom trzecim, w tym dziadkom, którzy opiekują się wnuczętami i innym osobom zaangażowanym w opiekę nad małoletnim.
Kod może być wykorzystany w celu zapłacenia za pobyt dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, górskich schroniskach lub na koloniach, obozach i campingach. Jeżeli wybrany obiekt oferuje pobyt z wyżywieniem, bon turystyczny można przeznaczyć na opłacenie noclegów i posiłków w ramach wybranego pakietu.
Zgodnie z wyliczeniami z bonów turystycznych ma skorzystać ponad 6 mln dzieci.
Niewykorzystane bony przepadną. Niemożliwa będzie ich wymiana na gotówkę oraz otrzymanie innej formy wsparcia w zamian (dotyczy to również dzieci niepełnosprawnych, którym przysługuje bon w wysokości 1000 złotych).