Ból karku i szyi jest najczęściej skutkiem spania w niewygodnej pozycji, długiej pracy przy komputerze, czy tak zwanego przewiania. Bóle kręgosłupa szyjnego są też dolegliwością kobiet w ciąży. Dolegliwości można łagodzić za pomocą okładów, ćwiczeń rozciągających, kąpieli i innych domowych sposobów.
Jakie okłady na ból karku: ciepłe czy zimne?
Uporczywy ból karku można zniwelować za pomocą okładów. Ciepłe kompresy działają przeciwbólowo i przynoszą szybką ulgę. W tym celu można wykorzystać specjalne plastry rozgrzewające kupowane w aptece. Dobrze sprawdzą się też balsamy, maści, kremy, żele i inne preparaty stosowane zewnętrznie. W warunkach domowych można sięgnąć również po poduszkę rozgrzewającą lub termofor. Ciepłe okłady są polecane w przypadku przewiania lub nadwyrężenia kręgów. Jeśli doszło do urazu mechanicznego i uszkodzenia mięśni, lepiej sięgnąć po kompresy chłodzące, które zapobiegają powstawaniu obrzęków. Wykonuje się je na przykład z lodu lub schłodzonego w zamrażarce ręcznika.
Ćwiczenia na ból karku
Na bóle w karku pomagają ćwiczenia wzmacniające ten odcinek kręgosłupa. Osoby, które pracują przy komputerze i są szczególnie narażone na przeciążenie karku powinny wykonywać ćwiczenia karku regularnie, najlepiej codziennie. Proste ruchy rozluźniające kark można wprowadzić do codziennego harmonogramu, na przykład w przerwach pomiędzy kolejnymi zadaniami i projektami. Warto przeznaczyć kilka minut dziennie na ćwiczenia kręgosłupa szyjnego, takie jak:
- okrężne ruchy głową, na zmianę w prawo i lewo,
- kontrolowane odchylanie głowy w różnych kierunkach – do przodu, do tyłu, na boki,
- rozciąganie mięśni karku na stojąco – głowę należy objąć ręką, lekko pochylić w kierunku barku i delikatnie pogłębiać ruch. Następnie to samo wykonać drugą ręką z głową pochyloną w przeciwnym kierunku,
- naciskanie głową na rękę – dłoń przyłożyć do ucha, a następnie napierać głową na rękę. Dłoń powinna pozostać w tym samym miejscu przez całe ćwiczenie. Należy wykonać w obie strony.
Codzienne robienie tych ćwiczeń zajmuje nie więcej niż 10 minut, a skutecznie zapobiega bólom karku spowodowanym niewygodną pozycją przy biurku i przeciążeniem. Można je też wykonywać w okresach bólu kręgosłupa, ponieważ pomagają rozciągnąć napięte mięśnie.
Domowe sposoby na bolący kark
Najskuteczniejszy domowy sposób na ból karku to gorąca kąpiel. Wannę należy zapełnić przynajmniej do połowy, tak aby po zanurzeniu szyja była całkowicie zakryta. Do wody można dodać kilka łyżek miodu lub aromatyczne olejki, na przykład lawendowy, imbirowy, jałowcowy. Kąpiel rozluźni całe ciało i usunie ból w okolicach kręgosłupa. Dolegliwości można łagodzić także za pomocą delikatnego masażu z dodatkiem olejku rozmarynowego. Osoby, które często odczuwają bóle karku, powinny rozważyć zakup specjalnej poduszki ortopedycznej, która pomaga kręgosłupowi zrelaksować się w nocy.