Dach to element konstrukcyjny, który powinien być solidny i trwały, ponieważ musi nam służyć przez długie lata. Dlatego tak ważny jest wybór pokrycia dachowego oraz jego staranne wykonanie. Nie należy więc zostawiać decyzji na ostatni moment, ale już na etapie projektowania budynku, przeanalizować wszystkie wady i zalety dostępnych materiałów, by wybrać optymalne dla nas rozwiązanie.
Wybór jest naprawdę duży. Wśród materiałów stosowanych na pokrycia dachowe znajdziemy m.in.: dachówki, blachy, gonty czy blachodachówki. Dziś swoją uwagę skupimy na blachodachówkach, ponieważ to właśnie ten materiał jest wybierany najczęściej. Dlaczego? Postaramy się wyjaśnić i przedstawić największe zalety tego produktu.
Zalety blachodachówki
Jedną z największych zalet blachodachówki jest jej koszt. Budowa dachu pochłania sporo pieniędzy, dlatego większość inwestorów szuka kompromisu pomiędzy jakością pokrycia, a jego ceną. Blachodachówka w takim przypadku to najlepsza propozycja. Inwestycja w ten produkt jest zdecydowanie tańsza niż w przypadku dachówki ceramicznej. Co więcej, jest to niezwykle lekki materiał, co czyni go uniwersalnym, ponieważ doskonale sprawdza się w przypadku każdej konstrukcji dachu.
Kolejnym atutem blachodachówki jest materiał, z którego jest wytwarzana. Jest to blacha stalowa, na której znajduje się specjalna powłoka wykonana m.in. z poliestru, poliuretanu lub PVDF. Warstwa ta sprawia, że pokrycie jest odporne na korozję, promieniowanie ultrafioletowe, działanie warunków atmosferycznych, a także uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, blachodachówka jest materiałem gładkim, na którym trudniej utrzymuje się śnieg, tym samym, rzadziej występuje konieczność usuwania z dachu warstwy ciężkiego, zalegającego puchu.
Którą blachodachówkę najlepiej wybrać?
Możliwości jest sporo zarówno w kwestii oferowanych kształtów, jak i barw. Dzięki temu nie powinno być problemu z dopasowaniem blachodachówki do bryły budynku oraz koloru elewacji.
Blachodachówki najczęściej oferowane są w postaci arkuszy lub modułów (paneli). Pierwszy rodzaj sprawdza się na dachach o prostej konstrukcji, gdyż pozwala to uniknąć strat związanych z docinaniem arkuszy, w celu dopasowania ich do kształtu więźby. Natomiast blachodachówki modułowe, to małe pojedyncze elementy, które można układać na dachach o bardziej skomplikowanych kształtach.
Czołowi producenci oprócz samego pokrycia, oferują także wszystkie niezbędne akcesoria tworzące wraz z blachodachówką kompletny system dachowy. Przykładem takiej firmy jest marka Braas. W jej ofercie można znaleźć 2 systemy blachodachówek panelowych wraz z kompletem akcesoriów: Decra oraz Quadro, wytrzymałe pokrycia wyglądem nawiązujące do tradycyjnych materiałów.
Więcej przydatnych informacji na temat blachodachówek znajdą Państwo w kompendium wiedzy na temat pokryć dachowych na stronie wiedza.braas.pl