Biuro Informacji Kredytowej to najważniejsze źródło wiedzy na temat tego, jak spłacamy swoje zobowiązania. Jak ono działa? Co oznacza dla nas zła historia w BIK-u i czy rzeczywiście uniemożliwia wzięcie kredytu bankowego?
Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku. Ma ono gromadzić oraz udostępniać informacje na temat kredytobiorców i tego, jak radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Powstanie platformy jest odpowiedzią na brak bazy danych, która pozwoliłaby na ocenę ryzyka związanego z przyznaniem kredytu danej osobie.
Kto może korzystać z BIK-u?
Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy podmiot może korzystać z bazy danych BIK-u w celu oceny naszej zdolności kredytowej. Do wysyłania zapytań uprawnione są bowiem tylko instytucje, które same przekazują informacje na temat swoich klientów. Wbrew obiegowym opiniom nie są to wyłącznie banki, bo z BIK-iem współpracują także SKOK-i i inne firmy pożyczkowe.
Czym jest scoring BIK?
Ocena zdolności kredytowej dokonywana jest metodą tak zwanego scoringu. Pamiętajmy, że przy obliczaniu naszego scoringu BIK pod uwagę bierze nie tylko to, jak radziliśmy sobie ze spłatą poprzednich zobowiązań. Jak informuje na swojej stronie, scoring obliczany jest poprzez porównanie naszego profilu z profilami klientów, którym banki wcześniej przyznały kredyt. Im bardziej są one podobne, tym chętniej bank sfinansuje nasze wydatki.
Jak przedstawiany jest scoring?
Scoring przedstawiany jest na dwa sposoby – jako ocena punktowa lub jedna bądź więcej gwiazdek. W pierwszym przypadku możemy uzyskać notę od 192 do 631 punktów. Przeciętny Polak ubiegający się o kredyt uzyskuje punktację na poziomie niespełna 530 punktów. Jeśli zaś chodzi o drugi sposób przedstawiania scoringu, to można uznać go za uproszczenie systemu punktowego. Ilość gwiazdek uzależniona jest liczby punktów, gdzie 1 gwiazdka to wynik najgorszy z możliwych, zaś 5 – najwyższy. Wspomniany przed chwilą przeciętny scoring naszych rodaków przekłada się na 4 gwiazdki.
Zły scoring to gwarantowana odmowa?
Jeśli nasz scoring nie należy do najwyższych, to musimy pożegnać się marzeniami o kredycie? Jak się okazuje – nie, bo sprawdzony pośrednik kredytowy może zaproponować nam tzw. kredyty bez zdolności, co oznacza, że nadal możemy uzyskać bezpieczny i opłacalny kredyt bankowy. Każda z instytucji nieco inaczej ocenia bowiem swoich potencjalnych klientów, a dobry pośrednik kredytowy podpowie nam, które z nich spojrzą na nasz wniosek najbardziej przychylnie.