Bieganie zimą – jak o siebie zadbać?

Suplementy dla biegaczy, czyli suplementy na stawy mogą wesprzeć sport, jaki uprawiasz zimą. W jaki sposób? Jakich składników odżywczych szukać w suplementach?

Bieganie zimą może bardziej obciążać stawy

W ramach wprowadzenia warto nadmienić, że bieganie zimą jest dużo bardziej wymagającą aktywnością sportową, niż bieganie latem. Niska temperatura ochładza mięśnie, przez co stają się bardziej sztywne. Dużo trudniej wówczas o zachowanie prawidłowej techniki biegania. Co więcej, łatwiej jest się poślizgnąć na lodzie czy śniegu. Wszystko to może doprowadzić do niechcianej, niepotrzebnej kontuzji lub nadwyrężenia.

--- REKLAMA ---

Jakie suplementy dla biegaczy mogą wspomóc zimowy bieg?

Kwas bosweliowy

W Internecie krążą opinie, że korzystne są tabletki na stawy z kolagenem – nie wyczerpują one jednak długiej listy składników odżywczych, które pomagają chronić stawy biegacza. Hitem ostatnich lat jest kwas bosweliowy, który jest ekstraktowany z rośliny o nazwie kadzidłowiec indyjski. Wpływa on na zwiększenie elastyczności stawów, w swoim składzie posiadają go suplementy Pure4Me.

Siarczan chondroityny

Warto też wspomnieć o siarczanie chondroityny – uczestniczy w procesach doprowadzających do zwiększenia produkcji mazi w stawach, mazi, która jest konieczna, aby kolana nie strzykały i aby zapewnić prawidłowy poślizg ocierającym się o siebie chrząstkom.

Kurkumina

Suplementy diety dla biegaczy wykorzystują też kurkuminę, która jest ekstraktem z doskonale znanej w kuchni indyjskiej kurkumy. Ona również przyczynia się do lepszego samopoczucia fizycznego, wspierając mobilność w stawach. Działa też przeciwzapalnie i jest dobra dla kości.

Czy suplementy na stawy to konieczność?

Odpowiedź brzmi: nie. Suplementy diety na stawy nie są w żadnym wypadku obowiązkowe – to produkty dodatkowe, które mogą pomóc Ci zadbać o lepszą ochronę stawów. Jeżeli czujesz, że w żaden sposób Twoja technika biegania nie cierpi zimą, nie odczuwasz sztywności w kolanach ani obciążenia stawów, to możesz rozważyć suplementy dla biegaczy tylko profilaktycznie, jako jedną z możliwości. Jeżeli jednak czujesz, że czas wesprzeć swój organizm, to możesz spróbować suplementacji, najlepiej pytając wcześniej o poradę swojego lekarza.

Bieganie zimą a właściwa odzież

Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze, że nie tylko suplementy na stawy mogą pomóc je chronić – zimą równie istotna jest właściwa odzież do biegania. Najważniejsze to ubrać się tak, aby się nie spocić (późniejsze przewianie może osłabić organizm). Z uwagi na to, że bieg sprawia, iż robi nam się cieplej, to najlepiej jest ubrać się tak, aby przy wychodzeniu z domu było nam odrobinę chłodno. Ponadto, warto jest ubrać się warstwowo do biegania zimą – najpierw założyć bieliznę termoaktywną, a na nią kolejną warstwę. Aby chronić kolana zimą, można zdecydować się na spodnie dla biegaczy z panelami przeciwwiatrowymi lub dodatkowo ocieplane leginsy.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments