Suplementy dla biegaczy, czyli suplementy na stawy mogą wesprzeć sport, jaki uprawiasz zimą. W jaki sposób? Jakich składników odżywczych szukać w suplementach?
Bieganie zimą może bardziej obciążać stawy
W ramach wprowadzenia warto nadmienić, że bieganie zimą jest dużo bardziej wymagającą aktywnością sportową, niż bieganie latem. Niska temperatura ochładza mięśnie, przez co stają się bardziej sztywne. Dużo trudniej wówczas o zachowanie prawidłowej techniki biegania. Co więcej, łatwiej jest się poślizgnąć na lodzie czy śniegu. Wszystko to może doprowadzić do niechcianej, niepotrzebnej kontuzji lub nadwyrężenia.
Jakie suplementy dla biegaczy mogą wspomóc zimowy bieg?
Kwas bosweliowy
W Internecie krążą opinie, że korzystne są tabletki na stawy z kolagenem – nie wyczerpują one jednak długiej listy składników odżywczych, które pomagają chronić stawy biegacza. Hitem ostatnich lat jest kwas bosweliowy, który jest ekstraktowany z rośliny o nazwie kadzidłowiec indyjski. Wpływa on na zwiększenie elastyczności stawów, w swoim składzie posiadają go suplementy Pure4Me.
Siarczan chondroityny
Warto też wspomnieć o siarczanie chondroityny – uczestniczy w procesach doprowadzających do zwiększenia produkcji mazi w stawach, mazi, która jest konieczna, aby kolana nie strzykały i aby zapewnić prawidłowy poślizg ocierającym się o siebie chrząstkom.
Kurkumina
Suplementy diety dla biegaczy wykorzystują też kurkuminę, która jest ekstraktem z doskonale znanej w kuchni indyjskiej kurkumy. Ona również przyczynia się do lepszego samopoczucia fizycznego, wspierając mobilność w stawach. Działa też przeciwzapalnie i jest dobra dla kości.
Czy suplementy na stawy to konieczność?
Odpowiedź brzmi: nie. Suplementy diety na stawy nie są w żadnym wypadku obowiązkowe – to produkty dodatkowe, które mogą pomóc Ci zadbać o lepszą ochronę stawów. Jeżeli czujesz, że w żaden sposób Twoja technika biegania nie cierpi zimą, nie odczuwasz sztywności w kolanach ani obciążenia stawów, to możesz rozważyć suplementy dla biegaczy tylko profilaktycznie, jako jedną z możliwości. Jeżeli jednak czujesz, że czas wesprzeć swój organizm, to możesz spróbować suplementacji, najlepiej pytając wcześniej o poradę swojego lekarza.
Bieganie zimą a właściwa odzież
Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze, że nie tylko suplementy na stawy mogą pomóc je chronić – zimą równie istotna jest właściwa odzież do biegania. Najważniejsze to ubrać się tak, aby się nie spocić (późniejsze przewianie może osłabić organizm). Z uwagi na to, że bieg sprawia, iż robi nam się cieplej, to najlepiej jest ubrać się tak, aby przy wychodzeniu z domu było nam odrobinę chłodno. Ponadto, warto jest ubrać się warstwowo do biegania zimą – najpierw założyć bieliznę termoaktywną, a na nią kolejną warstwę. Aby chronić kolana zimą, można zdecydować się na spodnie dla biegaczy z panelami przeciwwiatrowymi lub dodatkowo ocieplane leginsy.