Bieganie dla początkujących – jak dobrać buty?

Materiał zewnętrzny

Dla biegaczy amatorów zdecydowanie najtrudniejsze są początki. Gdy bowiem w końcu podejmą decyzję o rozpoczęciu treningu, od razu stają przed kolejnym dylematem. Tym razem związanym z doborem właściwych butów. Jeśli i Ty masz taki problem, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Dobre buty do biegania, czyli jakie?

Już na wstępie warto podkreślić jedno – nie ma czegoś takiego, jak idealne buty biegowe. Niezależnie od tego, czy mowa jest o produktach dla początkujących czy weteranów. I choć w sieci aż roi się od reklam „doskonałych, nowoczesnych, uniwersalnych butów do biegania”, musisz pamiętać o tym, że wiele zależy od Ciebie.

Zawsze należy szukać tak zwanego złotego środka, czyli butów, które okażą się najlepiej dostosowane do Twoich parametrów i potrzeb. Jest to ważne zwłaszcza na początku, kiedy to nawet najdrobniejsza niedogodność może skutecznie zniechęcić do dalszego biegania. Z tego też względu warto celować w produkty markowe.

Oczywiście nie chodzi o to, abyś już na wstępie wydał setki złotych. Modele sprawdzonych firm gwarantują jednak użycie materiałów wysokiej jakości, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo biegania. Istotna jest bowiem odpowiednia ochrona mięśni i stawów. Obuwie markowe dla początkujących wcale nie musi być tak drogie, jak się wydaje. Dobrym na to przykładem są chociażby buty adidas męskie oraz damskie.

Obuwie do biegania dla początkujących – na co zwrócić uwagę?

Skoro wiemy już, że liczy się przede wszystkim dopasowanie, przechodzimy dalej. A konkretniej do przedstawienia najważniejszych parametrów, od których powinien zależeć wybór obuwia dla biegaczy. Niezależnie od tego, czy celujecie w buty adidas męskie czy też modele innych firm.

  •  Rodzaj podłoża. Sprawa absolutnie kluczowa, o której często się zapomina. Jeśli biegasz głównie po twardym podłożu (np. asfalcie), powinieneś celować w inne produkty niż wówczas, gdy poruszasz się po trawie.

Asfalt wymusza na biegaczu korzystanie z butów o wysokim poziomie amortyzacji, a więc zawierających sporą ilość pianki. W przypadku biegania po miękkim terenie, może być jej mniej. Warto do tego dodać również lekki bieżnik.

  • Intensywność i częstotliwość treningów. Jeśli zamierzasz biegać często i długo, celuj w obuwie z wyższej półki – najlepiej z podwyższoną podeszwą i specjalnie dostosowaną podeszwą środkową. Nie ma sensu za wszelką cenę silić się na oszczędności, ponieważ tanie buty przy takiej intensywności szybciej ulegną zniszczeniu.
  • Waga. To, ile ważysz również powinno ma znaczenie. Dlaczego? Ponieważ waga wpływa na nacisk generowany na mięśnie oraz stawy. Przy dużym obciążeniu należy więc celować w buty o zwiększonej amortyzacji (z dużą ilością pianki dobrej jakości).  

Czy rodzaj stóp ma znaczenie?

Buty adidas męskie i damskie, a także pozostałe modele markowe, przygotowywane są często w zależności od kształtu stóp biegaczy. Jeśli podbicie jest prawidłowe (neutralne), ciężar rozprowadza się w sposób równomierny – od pięty do palców. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku supinacji oraz pronacji.

Pierwsze pojęcie wskazuje na nadmierne odchylenie stawu skokowego na zewnątrz w odniesieniu do piszczela (podbicie stopy jest wysokie). Supinatorzy powinni więc dobierać buty ze sporą amortyzacją i specjalną, stabilizującą cholewką, która zabezpiecza przed skręceniem stawu skokowego.

Pronacja objawia się natomiast zbyt dużym wychyleniem wewnętrznym stawu skokowego w odniesieniu do piszczela (podbicie jest niskie). Żeby uniknąć bólu kolan, bioder i więzadeł pobocznych, warto zakładać buty z dodatkowym wsparciem (z mostkiem lub twardą pianką).

Choć może się wydawać, że wybór butów dla początkujących biegaczy jest trudny, w rzeczywistości wystarczy po prostu zastanowić się nad swoimi parametrami oraz specyfiką planowanego treningu.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments