Bezdech w czasie snu? Sprawdź jak sobie z tym poradzić!

Materiał zewnętrzny

Bezdech senny to poważne zaburzenie, które bardzo często jest lekceważone przez osoby nim dotknięte. Dowiedz się czy jesteś nim zagrożony oraz w jaki sposób sobie z nim poradzić?

Bezdech w czasie snu
Czym właściwie jest bezdech senny? Czasem także nazywany zespół bezdechu śródsennego to zaburzenie, którego konsekwencją są bezdechy występujące w trakcie snu. Bezdech senny może się objawiać poprzez spłycenie oddechu poniżej 50% oraz całkowite ustanie wentylacji płuc przez dłużej niż 10 sekund. Chory podczas snu może mieć od kilku nawet do kilkuset takich „ataków”. Odmianą najczęściej występująca (aż w 85% przypadków) jest obturacyjny bezdech senny, spowodowany wadliwym działanie górnych dróg oddechowych. Jednym z podstawowych objawów bezdechu sennego jest chrapanie. Jakie jeszcze objawy mogą się pojawić przy bezdechu sennym? Często występuje nadmierna potliwość podczas snu, częste wybudzanie się, zmęczenie, poranne bóle głowy. Pierwszym krokiem, który powinna wykonać osoba dotknięta tym zaburzeniem jest oczywiście wizyta u lekarza w celu przedstawienia właściwej diagnozy. W pierwszym etapie przeprowadzane są badania laryngologiczne, których celem jest wykluczenie m.in. skrzywienia przegrody nosowej. Kolejnym etapem jest badanie polisomnograficzne, czyli badanie snu. Dzięki niemu można sprawdzić czy podczas snu występują zaburzenia oddychania. W momencie przedstawienia diagnozy należy rozpocząć właściwą terapię. Jedną z najpopularniejszych jest terapia CPAP, która polega na wentylacji bezdechu – a dokładnie aparaty CPAP wytwarzają stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.
Wejdź na stronę producenta specjalistycznego sprzętu dzięki któremu uzyskasz wsparcie w terapii bezdechu sennego https://www.philips.pl/healthcare/bezdech.

Centralny bezdech senny
Drugim rodzajem bezdechu sennego jest centralny bezdech senny, występuje on u około 1-5%. Do jego głównych objawów można zaliczyć przede wszystkim problemy z pamięcią i koncentracją, nadmierna senność w ciągu dnia, bóle głowy (występujące szczególnie rano), permanentne zmęczenie. Jednak warto pamiętać, że podstawowym objawem, który jednoznacznie powinien wskazywać na wizytę u lekarza jest zasypanie w ciągu dnia. W tym przypadku również korzysta się z terapii CPAP.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments